Connect with us

Ostali sportovi

Preminuo Mal Anderson, legendarni australijski teniser i šampion US Opena

Mal Anderson, prvi nenosilac koji je osvojio US Open 1957. godine, ostavio je neizbrisiv trag u istoriji tenisa

Published

on

Foto Izvor:

Mal Anderson, prvi nenosilac koji je osvojio US Open 1957. godine, ostavio je neizbrisiv trag u istoriji tenisa

Australijski teniski velikan Mal Anderson preminuo je u 91. godini života, što je potvrdio Teniski savez Australije. Anderson će ostati upamćen kao prvi igrač koji je, bez statusa nosioca, osvojio titulu na tadašnjem prvenstvu Sjedinjenih Američkih Država (današnjem US Openu) 1957. godine, savladavši trojicu nosilaca i izgubivši svega dva seta tokom čitavog turnira.

Tenisku karijeru započeo je na improvizovanom zemljanom terenu na farmi, a kasnije postao stub zlatne ere australijskog tenisa. Pored istorijske titule u Njujorku, Mal Anderson je u dubl konkurenciji osvojio tri grend slem trofeja i dva puta bio deo nacionalnog tima Australije koji je podizao pehar Dejvis kupa.

Nakon povlačenja sa profesionalnog igranja, Anderson je ostao duboko uključen u razvoj sporta, posvetivši se radu sa mladim talentima. Među njima se posebno ističe Pat Rafter, nekadašnji prvi reket sveta i dvostruki osvajač US Opena, koji mu je odao emotivno priznanje: „Jako me je pogodila vest o Malovoj smrti. On je bio jedan od onih ljudi koji su oblikovali moj tenis od samog početka. Bio je prava legenda igre, ali što je još važnije, bio je sjajan čovek – skroman, velikodušan i uvek spreman da pomogne mlađim igračima. Australijski tenis je izgubio jednog od velikana, a mnogi od nas su izgubili prijatelja i mentora,“ naveo je Rafter.

Teniski savez Australije istakao je da će Mal Anderson ostati upamćen ne samo po zapaženim uspesima na terenu već i po ogromnom doprinosu razvoju sporta među mladim generacijama.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Maks Ferstapen u tajnim pregovorima sa Meklarenom: moguć transfer koji bi promenio F1

Prema navodima britanskih medija, Maks Ferstapen i Meklaren vode razgovore o potencijalnom prelasku, dok bi Oskar Pjastri mogao postati lider Red Bula.

Published

on

By

Prema navodima britanskih medija, Maks Ferstapen i Meklaren vode razgovore o potencijalnom prelasku, dok bi Oskar Pjastri mogao postati lider Red Bula.

Maks Ferstapen, aktuelni šampion Formule 1, nalazi se u centru novih spekulacija o mogućem transferu iz Red Bula u ekipu Meklarena. Ova vest pojavila se nakon što su prethodne priče o prelasku u Mercedes gotovo utihnule, a sada je britanski ‘Daily Mail’ objavio da Holanđanin i predstavnici Meklarena vode tajne razgovore o njegovom budućem angažmanu. U slučaju da dogovor bude postignut, Oskar Pjastri bi prešao u Red Bul i preuzeo vodeću ulogu u timu iz Milton Kejnsa.

Izvori bliski situaciji navode da je primarni cilj dolazak Ferstapena u Meklaren 2028. godine, mada ni opcija za sezonu 2027. nije isključena. Tokom prošle godine, Zak Braun, izvršni direktor Meklarena, već je kontaktirao Rejmonda Vermeulena, menadžera Maksa Ferstapena, kako bi ispitao mogućnosti za transfer – tada bez uspeha. Međutim, sada se navodno vode novi pregovori.

Zanimljivo je da Ferstapenov predstavnik nije demantovao aktuelne glasine u Holandiji i najavio je brzu odluku o budućnosti vozača: „Možda čak pre leta“, izjavio je Vermeulen nedavno.

Spekulacije dodatno podgrevaju informacije o putovanjima Maksa Ferstapena privatnim avionom do aerodroma Norholt kod Vokinga — sedišta Meklarena — 28. maja i ranije ovog meseca. Inače je na putovanjima ka Red Bulu koristio aerodrom Krenfild koji se nalazi bliže fabrici tima iz Milton Kejnsa.

Ipak, postoje i skeptici koji sumnjaju u realnost ovakvog transfera. Neki ističu finansijski aspekt jer je malo verovatno da bi Meklaren mogao da ponudi godišnju platu od oko 70 miliona dolara koliko Ferstapen prima u Red Bulu. Takođe se dovodi u pitanje konkurentnost automobila Meklarena jer tim još ne može konstantno da parira Red Bulu na stazi.

U petak je Laurent Mekis iz Red Bull Racinga upitan o ovoj temi na konferenciji FIA: „Mislim da poslednji put kada sam bio ovde nisam svaki put pitao Maksa hoće li ostati“, rekao je Belgijanac uz dozu nelagodnosti i dodao: „Maks nam je jasno stavio do znanja da želi da nastavi sa ekipom. Jasno je i to da mu treba brz bolid kako bi bio zadovoljan.“

Da li su ove glasine samo pritisak na fabriku Red Bula ili zaista nagoveštavaju istorijski transfer saznaćemo tokom narednih nedelja.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Karlos Sainc: ‘Daleko smo i moramo pronaći rešenje za bolji rezultat u Austriji’

Vozač Vilijamsa završio je petak na Red Bull Ringu na 18. mestu, ističući velike probleme sa tempom i prilagođavanjem uslovima staze

Published

on

By

Vozač Vilijamsa završio je petak na Red Bull Ringu na 18. mestu, ističući velike probleme sa tempom i prilagođavanjem uslovima staze

Karlos Sainc, vozač Vilijamsa, suočava se sa ozbiljnim izazovima tokom vikenda na Velikoj nagradi Austrije, gde je prvi dan završio tek na 18. mestu, više od dve sekunde iza najbržih konkurenata. Petak na Red Bull Ringu bio je posebno težak za španskog vozača, koji nije učestvovao u prvom slobodnom treningu – tada ga je zamenio mladi vozač Luke Browning – ali ni to nije umanjilo osećaj da ekipu čeka težak nastavak vikenda.

“Bio je ovo veoma težak petak. Nije idealno što nisam vozio FP1, ali Luke [Browning] je obavio dobar posao. Kada sam seo u bolid za FP2, imao sam problema sa automobilom koji su uticali na naš plan rada, ali ipak smo uspeli da odradimo nekoliko krugova”, izjavio je Sainc nakon drugog treninga.

Vilijams očigledno ne uspeva da pronađe tempo koji bi mogao da im omogući konkurentnost protiv rivala koji napreduju iz trke u trku. Najbolje što tim trenutno može da očekuje jeste borba za opstanak i pokušaj ulaska u Q2 kvalifikacija – cilj koji deluje sve manje ostvariv s obzirom na prikazano do sada. “Nažalost, veoma smo daleko. Moramo otključati dodatne performanse ako želimo bilo kakvu šansu za Q2”, naglasio je Sainc.

U poređenju sa konkurencijom, Vilijams se trenutno može pohvaliti samo boljim učinkom od Aston Martina i Cadillaca, dok svi ostali beleže napredak u tempu i rezultatima. Na stazi poznatoj po visokim brzinama i zahtevnim temperaturama tokom vikenda, izazovi su još izraženiji: “Ovo je težak vikend zbog vrućine i prirodno velike brzine staze”, objasnio je Sainc.

Njegov stav deli i timski kolega Aleks Albon: “Nismo očekivali ovoliko problema, ali vrućina doprinosi velikoj degradaciji pneumatika. U brzim krivinama imamo slabosti jer se dobro držimo samo u sporim sektorima staze. Potrebno nam je još nešto više”, izjavio je britansko-tajlandski vozač.

Iako su rezultati daleko od očekivanih, Karlos Sainc ostaje odlučan da pruži maksimum: “Daću sve od sebe kako bih izvukao najbolje iz ovog vikenda”, zaključio je španski vozač pred nastavak takmičenja.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Horhe Martin: Podijum u Asenu je realan cilj za mene

Vozač Aprilije istakao napredak i bolje osećaje na treningu u Holandiji uprkos padu i teškim uslovima

Published

on

By

Vozač Aprilije istakao napredak i bolje osećaje na treningu u Holandiji uprkos padu i teškim uslovima

Horhe Martin, vozač Aprilije, imao je promenljiv dan tokom prve sesije treninga na Velikoj nagradi Holandije u Asenu. Iako je doživeo pad, uspeo je da se plasira direktno u Q2 i izrazio zadovoljstvo napretkom u odnosu na prethodne trke, posebno ističući bolji osećaj nego što je imao na stazi Brno, ali ne kao u Le Manu gde je slavio pobedu.

“Staza mi odgovara i isprobali smo nešto novo sa prednjim krajem motocikla jutros. Odmah sam osetio da sam brži, a prednji točak mi daje više informacija. To je značajan korak i mislim da bih sa ovim podešavanjima bio mnogo konkurentniji i u Brnu”, rekao je Martin.

Trening je protekao po izuzetno visokim temperaturama, što je predstavljalo dodatni izazov za sve vozače. “Delovalo je kao vulkan, bilo je užasno vruće. Pored toga, mnogo toplote dolazi od motora. Nikada nisam ovako nešto osetio ni na drugim mestima, čak ni u Aziji”, dodao je Španac.

Martin se osvrnuo i na svoj pad: “Pokušavao sam da ne pregrejem zadnju gumu jer nam to stvara problem – ako krenem previše agresivno iz boksa, već sredinom kruga imam probleme sa temperaturom. Ovaj put sam bio oprezan i možda mi je to uzrokovalo pogrešnu raspodelu težine napred pa me zadnji kraj gurnuo i završio sam na zemlji. Srećom, trava pored staze bila je idealna za pad – čestitam organizatorima, za razliku od drugih staza gde nije tako dobro održavana.”

Kada govori o konkurenciji, Martin smatra da su svi Aprilijini vozači konkurentni ove godine: „Vidio sam Marka Beceka veoma jakog – možda korak ispred ostalih. Sve Aprilije su konkurentne ovde.” Pohvalio je rad svog glavnog elektronika Renata Penakija: “Renato Penakijo mi pravi elektronske mape koristeći podatke od Beceka iz prošle godine i naše reference sa drugih staza — odlična osnova za dalji rad. Vrlo sam zahtevan kada su elektronika i kočenje motorom u pitanju.”

Na kraju Martin zaključuje: „Uvek želim biti najbolja verzija sebe. Sa Aprilijom još nisam dostigao maksimum ali verujem da mogu da se borim za podijum ovde – to mi deluje realno, mada nije ista situacija kao u Le Manu gde sam išao na pobedu.”

Pročitaj još

U Trendu