Connect with us

Svet

Porast cena Apple uređaja zbog povećanih troškova komponenti

Kompanija Apple potvrdila povećanje cena MacBook i iPad uređaja, navodeći rast troškova memorije i skladišta

Published

on

Foto Izvor: Pixabay / Firmbee

Kompanija Apple potvrdila povećanje cena MacBook i iPad uređaja, navodeći rast troškova memorije i skladišta

Kompanija Apple objavila je u četvrtak da povećava cene svojih MacBook i iPad uređaja, navodeći kao razlog rast troškova memorije i skladišta izazvan potražnjom vezanom za razvoj veštačke inteligencije. Prema navodima kompanije, do sada su uspevali da amortizuju rast cena komponenti, ali trenutna situacija zahteva korekciju cenovnika za niz proizvoda, uključujući iPad i Mac.

Povećanje cena odnosi se na više modela Apple uređaja. Prema dostupnim informacijama, početna cena MacBook Neo modela, koji je ranije ove godine plasiran na tržište sa cenom od 599 dolara, sada iznosi 699 dolara. Ostale promene uključuju MacBook Air sa 512GB memorije, čija je cena sa 1.099 dolara povećana na 1.299 dolara, kao i MacBook Pro 1T koji sada košta 1.999 dolara umesto prethodnih 1.699 dolara. iPad Air sa 128GB memorije od sada se prodaje po ceni od 749 dolara, što je povećanje u odnosu na ranijih 599 dolara.

Kompanija Apple navodi da se poskupljenje ne odnosi na iPhone, koji ostaje glavni proizvod ovog proizvođača. Prema rečima stručnjaka iz oblasti tržišne analitike, uticaj povećanja cena na prodaju zavisiće od spremnosti potrošača da prihvate viši cenovni nivo.

Nakon objave o promenama u cenama, akcije kompanije Apple su zabeležile pad vrednosti na berzi, sa smanjenjem od 5,6 odsto, odnosno padom za 16,49 dolara na sredini trgovinskog dana.

Rast potražnje za računarskom snagom, podstaknut razvojem AI centara za podatke, doveo je do dodatnog opterećenja na tržištu komponenti, posebno memorije. Prema podacima međunarodnih analitičkih organizacija, tržište memorije nalazi se na prekretnici, a aktuelna nestašica čipova mogla bi da potraje i tokom naredne godine. Posledice ove situacije vidljive su i u rastu cena računarske opreme na globalnom nivou, što se prvi put u poslednjih nekoliko decenija odražava i na cene potrošačkih uređaja.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Broj poginulih u zemljotresima u Venecueli porastao na 188, hiljade nestalih prijavljeno

Spasilačke ekipe tragaju za nestalima, proglašeno vanredno stanje i evakuacije stanovništva

Published

on

By

Spasilačke ekipe tragaju za nestalima, proglašeno vanredno stanje i evakuacije stanovništva

Najmanje 188 osoba poginulo je u dva uzastopna zemljotresa koji su tokom protekle noći pogodili Venecuelu, saopštio je predsednik Narodne skupštine Horhe Rodrigez. Prema poslednjim podacima, gotovo 40.000 ljudi prijavljeno je kao nestalo putem zvanične internet stranice za traženje nestalih nakon zemljotresa.

Rodrigez je istakao da je 1.520 osoba povređeno i hospitalizovano, dok se oko 200 ljudi nalazi zarobljeno ispod ruševina. On je naveo i da je 2.927 porodica ostalo bez doma. “U trci smo sa vremenom da spasemo žive što više njih”, izjavio je Rodrigez.

Strahuje se da bi broj poginulih i nestalih mogao dodatno da poraste, s obzirom na razmere štete i broj nestalih osoba. U zemljotresima jačine 7,5 i 7,2 stepena po Rihteru oštećen je i glavni aerodrom u Venecueli, koji je zbog toga zatvoren. Delovi stanovništva evakuisani su, a evakuacije su sprovedene i u susednom Brazilu.

Vlasti su proglasile vanredno stanje, obustavile vazdušni i železnički saobraćaj, kao i nastavu u školama. Spasilačke ekipe i dalje pretražuju ruševine u više pogođenih oblasti.

“Spasioci ulažu sve napore da dođu do preživelih, a svi resursi su stavljeni u funkciju pomoći stanovništvu”, rekao je Rodrigez u zvaničnoj izjavi.

Pročitaj još

Svet

WNBA suspendovala Alyssu Thomas zbog udarca u predelu vrata tokom utakmice

Liga potvrdila suspenziju igračice Phoenix Mercury nakon incidenta sa Caitlin Clark, utakmica održana u Indianapolisu

Published

on

By

Liga potvrdila suspenziju igračice Phoenix Mercury nakon incidenta sa Caitlin Clark, utakmica održana u Indianapolisu

WNBA je donela odluku o suspenziji Alyssae Thomas, igračice Phoenix Mercury, nakon što je tokom utakmice protiv Indiana Fever-a došlo do kontakta sa Caitlin Clark u predelu vrata. Incident se dogodio 22.06.2026. godine u dvorani Gainbridge Fieldhouse u Indianapolisu, potvrdila je liga u zvaničnom saopštenju.

Prema navodima WNBA, Thomas je kažnjena jednom utakmicom suspenzije i proglašena je za počinioca nesportskog prekršaja nakon što je, tokom borbe za loptu, njenom pesnicom došlo do kontakta sa Clark. Do incidenta je došlo u drugoj četvrtini, na 6 minuta i 52 sekunde pre kraja tog perioda. Sudije u tom trenutku nisu signalizirale prekršaj, na šta je trener Indiana Fever-a Stephanie White posle utakmice javno reagovala ocenivši da je reč o propustu i istakavši da je “nedostatak sudijske reakcije neprihvatljiv”.

Liga je nakon naknadnog pregleda snimka utvrdila da je Thomas načinila “nesportski čin” i da je kontakt bio neprimeren. WNBA je navela da će igračica odslužiti suspenziju 27.06.2026. godine, kada ekipa Phoenix Mercury igra sledeću utakmicu protiv Toronto Tempos-a na domaćem terenu.

Ovo nije prvi slučaj u kojem je liga naknadno preinačila odluku u vezi sa prekršajem nad Caitlin Clark. Prošle sezone, Marina Mabrey, tadašnja članica Connecticut Sun, dobila je tehničku grešku tokom utakmice protiv Indiana Fever-a, a liga je kasnije tu odluku promenila u flagrantni prekršaj tipa 2.

Clark je tokom druge četvrtine takođe faulirana dok je pokušavala šut za tri poena i tom prilikom pala na parket i uhvatila se za leđa prilikom ustajanja. Taj prekršaj nije bio dodatno kvalifikovan. Nakon što je u trećoj četvrtini postigla 19 poena i zabeležila osam asistencija za 20 minuta igre, Clark je napustila teren.

WNBA ima praksu da naknadno pregleda snimke i donosi odluke o dodatnim merama kada smatra da su one potrebne. Zvaničnici lige nisu davali dodatne komentare povodom donete suspenzije.

Pročitaj još

Svet

Sudar dva voza kod stanice Bjalošlivje u Poljskoj, povređeno 11 osoba

Vatrogasna služba vodi istragu, saobraćaj na pruzi Pila–Bidgošč obustavljen do daljeg

Published

on

By

Vatrogasna služba vodi istragu, saobraćaj na pruzi Pila–Bidgošč obustavljen do daljeg

Dva putnička voza sudarila su se danas neposredno posle 18.00 časova u blizini železničke stanice Bjalošlivje u centralnom delu Poljske, saopštila je vatrogasna služba. U nesreći je povređeno 11 osoba, od kojih su tri prebačene u bolnicu radi daljeg lečenja.

Prema dostupnim informacijama, do sudara je došlo između voza kompanije Polregio, koji je saobraćao na relaciji Pila–Bidgošč, i međugradskog voza na liniji Bjalogard–Varšava. Na mestu događaja angažovano je više od deset vatrogasnih ekipa, kao i ekipe hitne pomoći koje su zbrinule povređene.

“Na terenu su naši timovi koji pružaju pomoć povređenima i učestvuju u obezbeđivanju mesta nesreće. Tri osobe su hospitalizovane, dok je ukupno 11 putnika zatražilo medicinsku pomoć”, naveo je portparol vatrogasne službe Velikopoljske Martin Halaš.

Saobraćaj na železničkoj pruzi Pila–Bidgošč je u ovom trenutku potpuno obustavljen. Nadležne službe sprovode detaljnu istragu o uzrocima nesreće.

Prema preliminarnim nalazima, svi povređeni su van životne opasnosti. Očekuje se da će saobraćaj biti normalizovan nakon završetka uviđaja i sanacije pruge.

Pročitaj još

U Trendu