Connect with us

Ostali sportovi

Berehanu Cegu iz Etiopije trijumfovao na maratonu u Pragu sa vremenom 2:05:51

Etiopljanin Berehanu Cegu osvojio je prvo mesto, dok je Kenijka Milisent Dželimo pobedila u ženskoj konkurenciji na prestižnom praškom maratonu

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Run 4 ffwpu

Etiopljanin Berehanu Cegu osvojio je prvo mesto, dok je Kenijka Milisent Dželimo pobedila u ženskoj konkurenciji na prestižnom praškom maratonu

Etiopski atletičar Berehanu Cegu pobednik je ovogodišnjeg praškog maratona, održanog danas u glavnom gradu Češke. Cegu je do cilja stigao za dva sata, pet minuta i 51 sekundu, ostvarivši tako najbolji rezultat na trci i potvrdivši dominaciju etiopskih dugoprugaša na međunarodnoj sceni.

Drugo mesto u muškoj konkurenciji zauzeo je Feliks Kipkoeč iz Kenije, koji je stazu pretrčao za 2:07:45, dok je treći bio još jedan Etiopljanin, Andualem Belaj, sa vremenom 2:07:59. Tok trke obeležila je jaka konkurencija i izuzetno brza prva polovina maratona, ali je Cegu uspeo da se izdvoji u završnici i obezbedi sigurnu prednost ispred najbližih rivala.

U ženskoj konkurenciji najbrža je bila Milisent Dželimo iz Kenije, koja je kroz cilj prošla za dva sata, 24 minuta i 19 sekundi. Njena sunarodnica Dženet Ruguru završila je trku kao drugoplasirana sa vremenom 2:26:41, dok je treća bila još jedna Kenijka, Anđela Tanui, koja je stazu istrčala za 2:27:45. Kenijske atletičarke su i ove godine potvrdile svoj kvalitet u maratonskim disciplinama.

Praški maraton tradicionalno okuplja elitne svetske dugoprugaše i predstavlja jednu od najprestižnijih trka u srednjoj Evropi. Ovogodišnje izdanje proteklo je u povoljnim vremenskim uslovima i uz veliku podršku publike duž trase.

Berehanu Cegu ovim trijumfom dodatno učvršćuje svoju poziciju među vodećim svetskim maratoncima. Kenijke su ponovo pokazale dominaciju među damama i nastavile niz uspeha na velikim međunarodnim takmičenjima.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Aleksandar Usik se povukao sa svih šampionskih pozicija u teškoj kategoriji

Ukrajinski bokser Aleksandar Usik odustao je od WBA, WBC i IBF titula, navodeći da mu ova odluka otvara nove mogućnosti u karijeri

Published

on

By

Ukrajinski bokser Aleksandar Usik odustao je od WBA, WBC i IBF titula, navodeći da mu ova odluka otvara nove mogućnosti u karijeri

Aleksandar Usik, aktuelni svetski šampion u teškoj kategoriji, saopštio je da se povlači sa svih šampionskih pozicija koje trenutno drži. Ova vest objavljena je danas, a Usik je istakao da se radi o pažljivo donetoj odluci koja će mu omogućiti da napravi nove korake u bokserskoj karijeri.

Usik (39) je do sada bio nosilac prestižnih pojaseva u verzijama WBA, WBC i IBF, čime je dominirao svetskom scenom u teškoj kategoriji. Njegova odluka da se odrekne titula dolazi nakon uspešne serije mečeva na međunarodnoj sceni, što ga je pozicioniralo među najuspešnije boksera svoje generacije.

U obraćanju javnosti putem društvene mreže Iks (X), Usik je naveo: “Ovo je dobro smišljena odluka za koju sam uveren da će da mi otvori nove mogućnosti. Ovo nije kraj priče. Nastavak je pred nama.” Ovim rečima jasno je stavio do znanja da ne planira završetak karijere, već najavljuje novi pravac svog profesionalnog puta.

Usikova dominacija u teškoj kategoriji obeležila je poslednjih nekoliko godina vrhunskog boksa, gde se istakao kao izrazito disciplinovan i tehnički potkovan borac. Povlačenje sa šampionskih pozicija ostavlja otvoreno pitanje ko će naslediti njegove pojaseve na predstojećim borbama i kakav će biti dalji tok razvoja teške kategorije.

Bokserska javnost sada očekuje reakcije iz relevantnih organizacija i najave novih borbi za upražnjene titule. Potez Aleksandra Usika smatra se jednim od najznačajnijih događaja godine u profesionalnom boksu.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Horhe Martin: Podijum u Asenu je realan cilj za mene

Vozač Aprilije istakao napredak i bolje osećaje na treningu u Holandiji uprkos padu i teškim uslovima

Published

on

By

Vozač Aprilije istakao napredak i bolje osećaje na treningu u Holandiji uprkos padu i teškim uslovima

Horhe Martin, vozač Aprilije, imao je promenljiv dan tokom prve sesije treninga na Velikoj nagradi Holandije u Asenu. Iako je doživeo pad, uspeo je da se plasira direktno u Q2 i izrazio zadovoljstvo napretkom u odnosu na prethodne trke, posebno ističući bolji osećaj nego što je imao na stazi Brno, ali ne kao u Le Manu gde je slavio pobedu.

“Staza mi odgovara i isprobali smo nešto novo sa prednjim krajem motocikla jutros. Odmah sam osetio da sam brži, a prednji točak mi daje više informacija. To je značajan korak i mislim da bih sa ovim podešavanjima bio mnogo konkurentniji i u Brnu”, rekao je Martin.

Trening je protekao po izuzetno visokim temperaturama, što je predstavljalo dodatni izazov za sve vozače. “Delovalo je kao vulkan, bilo je užasno vruće. Pored toga, mnogo toplote dolazi od motora. Nikada nisam ovako nešto osetio ni na drugim mestima, čak ni u Aziji”, dodao je Španac.

Martin se osvrnuo i na svoj pad: “Pokušavao sam da ne pregrejem zadnju gumu jer nam to stvara problem – ako krenem previše agresivno iz boksa, već sredinom kruga imam probleme sa temperaturom. Ovaj put sam bio oprezan i možda mi je to uzrokovalo pogrešnu raspodelu težine napred pa me zadnji kraj gurnuo i završio sam na zemlji. Srećom, trava pored staze bila je idealna za pad – čestitam organizatorima, za razliku od drugih staza gde nije tako dobro održavana.”

Kada govori o konkurenciji, Martin smatra da su svi Aprilijini vozači konkurentni ove godine: „Vidio sam Marka Beceka veoma jakog – možda korak ispred ostalih. Sve Aprilije su konkurentne ovde.” Pohvalio je rad svog glavnog elektronika Renata Penakija: “Renato Penakijo mi pravi elektronske mape koristeći podatke od Beceka iz prošle godine i naše reference sa drugih staza — odlična osnova za dalji rad. Vrlo sam zahtevan kada su elektronika i kočenje motorom u pitanju.”

Na kraju Martin zaključuje: „Uvek želim biti najbolja verzija sebe. Sa Aprilijom još nisam dostigao maksimum ali verujem da mogu da se borim za podijum ovde – to mi deluje realno, mada nije ista situacija kao u Le Manu gde sam išao na pobedu.”

Pročitaj još

Ostali sportovi

Fernando Alonso: Težak dan u Austriji, problemi sa bolidom i dalje prisutni

Španski vozač Aston Martina završio je treninge na Velikoj nagradi Austrije na 19. mestu, uz nove tehničke izazove

Published

on

By

Španski vozač Aston Martina završio je treninge na Velikoj nagradi Austrije na 19. mestu, uz nove tehničke izazove

Fernando Alonso, vozač Aston Martina, suočio se sa još jednim zahtevnim danom tokom pripremnih treninga za Veliku nagradu Austrije. Tokom petka na stazi u Špilbergu, španski as je imao dodatne probleme sa svojim bolidom AMR26, što ga je ostavilo iza Džeka Krouforda u jutarnjem terminu i Lensa Strola tokom popodneva, sve do poslednjeg pokušaja na mekim pneumaticima u drugom slobodnom treningu. Uprkos tome što je tada ostvario jednu od svojih najboljih vožnji tog dana, tehnički problemi su se nastavili, pa je Alonso dan završio na 19. mestu ispred tri rivalska automobila.

“Da, bio je to komplikovan dan. Ništa zaista novo za nas, ništa što bismo mogli da naučimo iz ovoga. Malo smo eksperimentisali sa podešavanjima tokom prvog treninga i napravili neke izmene u drugoj sesiji. Još nismo unutar optimalnih parametara i verujem da su potrebne dodatne promene za sutra”, izjavio je Fernando Alonso nakon završetka druge sesije.

Alonso je posebno istakao da su se novi problemi pojavili upravo na njegovoj strani garaže: “Pored toga, na mojoj strani garaže postoje još neki problemi sa automobilom koje još istražujemo. Moramo ih rešiti do sutra.” Na pitanje o detaljima ovih problema bio je kratak: “Ne mogu ti reći.”

Kada je reč o motoru Honda koji pokreće Aston Martinov bolid, Alonso nije primetio nikakvu razliku u performansama uprkos promeni nadmorske visine staze u Austriji: “Upravljivost nije bila velika razlika u odnosu na ostale trke ove sezone, tako da nemamo problema sa te strane”, zaključio je dvostruki svetski šampion.

Aston Martin tim sada čeka subotnja sesija kako bi pokušali pronaći optimalna podešavanja i otkloniti tehničke poteškoće koje su ometale Fernanda Alonsa tokom oba slobodna treninga na Red Bull Ringu.

Pročitaj još

U Trendu