Connect with us

Svet

Američki razarači izloženi novom napadu iranskih snaga u Ormuskom moreuzu

Američki zvaničnici potvrdili intenzivan napad na ratne brodove, nije prijavljena šteta ni žrtve

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Germannavyphotograph

Američki zvaničnici potvrdili intenzivan napad na ratne brodove, nije prijavljena šteta ni žrtve

Dva američka ratna broda, razarači USS Truxtun i USS Mason, doživela su drugi po redu napad iranskih snaga dok su prolazili kroz Ormuski moreuz u četvrtak, potvrdili su američki zvaničnici. Prema navodima američkih izvora, incident je obeležen intenzivnijim i dugotrajnijim napadom u odnosu na sličan događaj koji se dogodio nekoliko dana ranije.

Zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država, koji su govorili pod uslovom anonimnosti, izjavili su da su tokom napada iranske brze jurišne čamce manevrisale u blizini američkih brodova. Kao odgovor, posade razarača otvorile su vatru kako bi održale bezbedno rastojanje i sprečile dalje približavanje. Tokom sukoba, američki brodovi koristili su standardnu brodsku artiljeriju, uključujući paljbu iz petoinčnih topova i sistema za blisku odbranu (CIWS), dok su posade na palubi upotrebljavale lakše naoružanje.

Dodatnu podršku brodovima pružala su američka borbena sredstva iz vazduha. Prema navodima zvaničnika, helikopteri tipa Apache ispaljivali su rakete i koristili teške mitraljeze u odbrambenim akcijama, dok su dodatni avioni patrolirali iznad oblasti sukoba. Izvori navode da su iranske snage tokom incidenta upotrebile bespilotne letelice i lansirale rakete na američke brodove.

Tokom trajanja napada, koji je potrajao nekoliko sati, nije bilo prijavljenih žrtava među posadama niti oštećenja na američkim brodovima. Zvaničnici su potvrdili da su sve mere odbrane sprovedene u skladu sa standardnim procedurama, a brodovi su nastavili svoju plovidbu kroz Ormuski moreuz nakon incidenta.

Ovaj napad predstavlja nastavak serije incidenata u regionu. Samo nekoliko dana ranije, isti brodovi su prijavili da su tokom prolaska kroz moreuz bili izloženi napadu iranskih plovila, raketa i dronova. Tada, kao i sada, američki izvori navode da nijedan od brodova nije pogođen.

Ormuski moreuz je strateški važan prolaz za međunarodni pomorski saobraćaj, posebno za transport nafte i robe, i često je mesto povećanih tenzija između iranskih i američkih vojnih snaga. Povremeni incidenti između plovila dve strane dodatno podižu zabrinutost oko bezbednosti plovidbe u ovom regionu.

Zvaničnici SAD nisu dali dodatne informacije o eventualnim narednim koracima ili promenama u rasporedu svojih pomorskih snaga u oblasti. Iranske vlasti nisu javno komentarisale poslednji incident do objavljivanja ovog izveštaja. Međunarodni izvori navode da situacija ostaje napeta i da se pažljivo prati dalji razvoj događaja.

Ovo je vest u razvoju i biće ažurirana kako budu pristizale nove informacije.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

kralj čarls i kraljica kamila ostaju u klarens hausu uprkos obnovi bakingemske palate

kraljevska porodica saopštila da palata ostaje zvanična rezidencija i nakon završetka rekonstrukcije

Published

on

By

kraljevska porodica saopštila da palata ostaje zvanična rezidencija i nakon završetka rekonstrukcije

Kralj Čarls III i kraljica Kamila neće se useliti u Bakingemsku palatu nakon završetka desetogodišnje obnove vredne oko 369 miliona funti (oko 50 milijardi dinara), potvrdili su predstavnici kraljevske porodice. Iako je završetak radova planiran za 2027. godinu, par će nastaviti da živi u Klarens hausu, gde boravi još od 2003. godine.

Odluka kraljevskog para iznenadila je britansku i svetsku javnost jer bi time mogla biti prekinuta tradicija duga skoro dva veka, prema kojoj su britanski monarsi živeli u Bakingemskoj palati. Prema dostupnim informacijama, ni princ Vilijam nema nameru da menja dosadašnje prebivalište nakon preuzimanja prestola, jer planira da ostane u Adelaid kotidžu u Vindzoru sa suprugom Kejt Midlton.

Iz kraljevskih krugova naglašeno je da Bakingemska palata neće izgubiti institucionalnu funkciju. Kako je saopšteno, ona će i dalje služiti kao centralno mesto za državne prijeme, audijencije, dodele odlikovanja, zvanične sastanke i druge važne događaje, dok će administrativni deo monarhije ostati unutar njenih prostorija. Kralj Čarls će dolaziti u palatu tokom boravka u Londonu na službene sastanke, ali će se nakon toga vraćati u Klarens haus.

Takođe je planirano povećanje otvorenosti palate za javnost, kako bi se povećali prihodi od poseta i smanjili troškovi održavanja koje snose poreski obveznici. Ovaj potez deo je dugoročne vizije kralja Čarlsa o modernizaciji i finansijskoj održivosti kraljevskih rezidencija. Kralj pokazuje ličnu naklonost prema Klarens hausu, koji mu je, prema navodima dvora, intimniji i prijatniji od monumentalne palate. Monarh se od 2024. godine leči od raka, a iz dvora je saopšteno da oporavak protiče stabilno i pozitivno.

Kraljica Elizabeta II je poslednjih godina života takođe retko boravila u Bakingemskoj palati, preferirajući dvorac Vindzor. Poslednji put je noć provela u londonskoj rezidenciji u martu 2020. godine.

Vest o budućnosti palate objavljena je u okviru godišnjeg finansijskog izveštaja kraljevske porodice. Tom prilikom je saopšteno da je kralj Čarls u finansijskoj godini 2024/2025. dobrovoljno platio 12,9 miliona funti (oko 1,7 milijardi dinara) poreza, a više od 30 miliona funti od stupanja na presto. Princ Vilijam je prvi put naveo da je platio 7,7 miliona funti (oko 1 milijardu dinara) poreza. Godišnje finansiranje monarhije porašće na oko 100 miliona funti (oko 13,5 milijardi dinara) radi završetka radova, unapređenja bezbednosti i uvođenja energetski efikasnijih sistema.

Iz kraljevskog dvora poručuju da, iako Bakingemska palata više neće biti privatni dom monarha, ostaje ključni ceremonijalni i operativni centar monarhije i jedan od najvažnijih simbola britanske države.

Pročitaj još

Svet

Avion sa padobrancima pao kod Nansija, poginulo jedanaest osoba

Istražni organi ispituju uzrok nesreće, letelica pala nekoliko minuta nakon poletanja

Published

on

By

Istražni organi ispituju uzrok nesreće, letelica pala nekoliko minuta nakon poletanja

Jedanaest osoba izgubilo je život u padu aviona kod Nansija na istoku Francuske u nedelju oko 11 časova, saopštili su policijski izvori. Prema prvim informacijama, u letelici su se nalazili padobranci na obuci i pilot, a nesreća se dogodila nekoliko minuta nakon poletanja.

Letelica Pilatus PC-6, jednomotorni avion nemačke registracije, iznajmljen je od strane kompanije koja organizuje probne padobranske skokove. U avionu su bili pilot, pet instruktora i još pet osoba koje su pripremane za svoj prvi tandemski skok, navodi istražitelj. Avion je pao u blizini supermarketa, a svi putnici i članovi posade su poginuli na licu mesta.

“Jednomotorni avion prevozio je oko jedanaest ljudi kada se srušio u blizini Nansija. Istraga o uzrocima nesreće je u toku”, izjavio je jedan od istražitelja na mestu događaja.

Istražni organi trenutno prikupljaju podatke sa mesta nesreće i uzimaju izjave od svedoka. Detalji o mogućim tehničkim problemima ili drugim okolnostima koje su dovele do pada aviona biće poznati nakon završetka istrage.

Ovakve nesreće su retke, a lokalne vlasti pozvale su građane na uzdržanost od spekulacija do okončanja zvanične istrage.

Pročitaj još

Svet

Jedanaest osoba poginulo u padu aviona kod Nansija na severoistoku Francuske

Spasilačke službe i policija obezbeđuju područje, istragu vodi prefektura departmana Mert i Mozel

Published

on

By

Spasilačke službe i policija obezbeđuju područje, istragu vodi prefektura departmana Mert i Mozel

Jedanaest osoba izgubilo je život kada se mali avion srušio u mestu Tomblen, u blizini Nansija na severoistoku Francuske, danas oko 11 časova, saopštila je prefektura departmana Mert i Mozel. Avion je poleteo sa aerodroma Nansi-Ese i prevozio je grupu padobranaca koji su planirali skokove na manifestaciji. Prema navodima zvaničnika, letelica je pala na travnatu površinu pored ulice, u blizini stambenih objekata.

Vlasti su pozvale građane da izbegavaju područje nesreće kako bi spasilačke ekipe i policija mogli neometano da obavljaju svoj posao. Na lice mesta očekuje se dolazak francuskog ministra unutrašnjih poslova Lorana Nunjeza radi uvida u situaciju. “Nesreća se dogodila oko 11 sati. Prolazio sam tuda automobilom dok sam išao u kupovinu, kada sam video kako avion ponire i pada na zemlju”, izjavio je jedan od očevidaca.

Istragu o uzrocima nesreće sprovode lokalne vlasti i prefektura departmana Mert i Mozel. Spasilačke službe i policija ostaju na terenu radi osiguranja mesta događaja i prikupljanja dokaza.

“Istraga o uzrocima pada aviona je u toku i sve okolnosti biće detaljno ispitane”, navodi se u saopštenju prefekture.

Pročitaj još

U Trendu