Connect with us

Politika

Kancelar Fridrih Merc izviždan na sindikalnom kongresu u Berlinu zbog predloženih reformi

Delegati sindikata u Berlinu izrazili nezadovoljstvo tokom govora Fridriha Merca, dok popularnost vlade opada

Published

on

Foto Izvor:

Delegati sindikata u Berlinu izrazili nezadovoljstvo tokom govora Fridriha Merca, dok popularnost vlade opada

Nemački kancelar Fridrih Merc suočio se sa izraženim negodovanjem delegata na kongresu sindikata održanom 12.05.2026. u Berlinu, kada je braneći ekonomske reforme i mere štednje više puta bio izviždan. Prema policijskim izvorima, okupljeni su reagovali na izjave Merca o neophodnosti reformi u privredi i socijalnom sistemu, kao i na najavu promena u penzionom i zdravstvenom sektoru.

Obraćajući se okupljenima, Merc je naglasio da je modernizacija zemlje nužna, ističući da Nemačka ne može održati postojeći nivo blagostanja bez značajnih promena. “Propustili smo da modernizujemo našu zemlju. Nemačka mora da se sabere”, rekao je Merc. Atmosfera u sali dodatno se pogoršala kada je najavio mere štednje i promene u penzionom sistemu, što je izazvalo novi talas zvižduka među delegatima.

Koaliciona vlada, prema zvaničnoj izjavi, već nedeljama vodi rasprave oko smanjenja javnih troškova, a poslednji paket mera za zdravstvo predviđa višemilijardsku uštedu. “U ovome nema nikakve zle namere. Reč je o demografiji i matematici”, poručio je Merc tokom govora.

Prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja, popularnost kancelara i njegove koalicije nastavila je da opada, a krajnje desna Alternativa za Nemačku ostvarila je rast podrške na nacionalnom nivou. Sindikalni kongres u Berlinu tako je postao još jedno mesto na kojem su građani i predstavnici radnika izrazili nezadovoljstvo aktuelnom politikom reformske vlade.

Zvaničnici navode da će o predloženim ekonomskim merama nastaviti konsultacije sa socijalnim partnerima, dok sindikati zahtevaju veće učešće u donošenju odluka koje utiču na radna i socijalna prava.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Nova deonica Moravskog koridora od Adrana do Preljine puštena u saobraćaj

Vozačima je nova deonica dostupna od 9 časova, naplata putarine počinje 1. jula

Published

on

By

Vozačima je nova deonica dostupna od 9 časova, naplata putarine počinje 1. jula

Deonica Moravskog koridora između Adrana kod Kraljeva i Preljine kod Čačka, duga 29 kilometara, puštena je u saobraćaj danas od 9 časova, saopšteno je iz zvaničnih izvora. Svečano otvaranje deonice održano je prethodnog dana uz prisustvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, dok će naplata putarine na ovoj trasi početi 1. jula.

Otvaranjem ovog dela, putovanje od Beograda do Kraljeva biće znatno brže i trajaće oko sat i 15 minuta. Moravski koridor predstavlja prvi digitalni koridor u Srbiji, namenjen brzoj i pouzdanoj razmeni informacija, čime je unapređena bezbednost saobraćaja na ovom pravcu.

Radovi na poslednjoj deonici Moravskog koridora, od Vrbe do Adrana u dužini od oko 12 kilometara, nastavljaju se prema planu. Nadležni su istakli značaj nove deonice za bolje povezivanje centralne Srbije i unapređenje infrastrukture.

“Otvaranje nove deonice Moravskog koridora značajno će skratiti vreme putovanja i povećati bezbednost saobraćaja”, navedeno je u saopštenju nadležnih organa.

Pročitaj još

Politika

Aleksandar Vučić primio sliku Cetinjskog manastira od Milana Kneževića u Beogradu

Predsednik Srbije se zahvalio delegaciji Srba iz Crne Gore koji su doputovali na skup ‘Srbija, moja porodica’

Published

on

By

Predsednik Srbije se zahvalio delegaciji Srba iz Crne Gore koji su doputovali na skup ‘Srbija, moja porodica’

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da je od Milana Kneževića, poslanika i predsednika Demokratske narodne partije Crne Gore, primio na poklon umetničku sliku na kojoj je prikazan Cetinjski manastir. Događaj se odigrao u Beogradu, pred najavljeni veliki skup ‘Srbija, moja porodica’. Prema objavi predsednika, Knežević je sliku uručio u ime grupe Srba sa Cetinja, a tom prilikom Vučić se zahvalio na gestu i prisustvu delegacije iz Crne Gore.

“Milan Knežević, u ime grupe Srba sa Cetinja, doneo mi je na poklon sliku na kojoj je Cetinjski manastir, a ja sam mu se zahvalio što je sa nekoliko desetina Srba iz Crne Gore došao da prisustvuje velikom narodnom skupu ‘Srbija, moja porodica’,” naveo je Vučić u zvaničnoj objavi.

Predsednik je podelio i fotografiju slike koju je dobio, na kojoj je prikazan Cetinjski manastir. Delegacija Srba iz Crne Gore doputovala je u Beograd radi prisustva najavljenom skupu, čime je, prema navodima predsednika, iskazano zajedništvo i podrška.

Zvaničnih informacija o daljim planovima ili sadržaju skupa, kao i o eventualnim izjavama drugih učesnika, nije bilo u trenutku objave.

Pročitaj još

Politika

SRBIJA JEDNA PORODICA! Narod iz cele zemlje pristiže u Beograd: Ispred Skupštine danas veliki skup, Vučić otkriva planove za budućnost!

Građani iz cele Srbije okupljaju se od 18 časova, najavljeno predstavljanje razvojnih projekata

Published

on

By

Građani iz cele Srbije okupljaju se od 18 časova, najavljeno predstavljanje razvojnih projekata

Veliki broj građana iz različitih delova Srbije okuplja se danas ispred Narodne skupštine u Beogradu, gde će od 18 časova biti održan skup „Srbija, jedna porodica“. Prema najavama, na događaju će biti predstavljeni planovi za dalji razvoj zemlje, uključujući nova radna mesta, fabrike, moderne saobraćajnice i železnice, kao i pripreme za međunarodnu izložbu EXPO 2027.

Organizatori ističu da skup ima za cilj podršku viziji daljeg razvoja Srbije i jačanja njenog međunarodnog položaja. Na događaju je planiran bogat program namenjen svim generacijama, a građani će imati priliku da se informišu o predstojećim infrastrukturnim i privrednim projektima.

“Srbija nastavlja da gradi i razvija se, a nova radna mesta, fabrike, putevi, brze saobraćajnice i železnice, uz pripreme za EXPO 2027, predstavljaju temelje budućeg rasta i napretka zemlje”, navodi se u zvaničnim najavama povodom skupa.

Prema istim izvorima, veliki broj građana iz raznih krajeva Srbije već pristiže u Beograd kako bi prisustvovao događaju. Očekuje se da će tokom skupa biti izneti planovi o daljim investicijama, kao i o unapređenju infrastrukture i privrede.

Zvanične izjave organizatora naglašavaju važnost zajedništva i podrške građana za uspešnu realizaciju planiranih projekata, među kojima je posebno istaknut značaj organizacije EXPO 2027. “Zajedno za nova radna mesta, nove fabrike, moderne puteve i železnice, uspešan EXPO 2027 i još snažniji položaj Srbije u svetu”, poručuju organizatori.

Događaj će biti održan na platou ispred Doma Narodne skupštine, a za sve učesnike najavljen je program prilagođen različitim uzrastima. Prema navodima, cilj je da se prikaže napredak Srbije i planovi za naredni period kroz konkretne projekte i aktivnosti.

Pročitaj još

U Trendu