Connect with us

Svet

Vladimir Zelenski javno kritikuje Sjedinjene Države u kontekstu ukrajinsko-američkih odnosa

Ukrajinski predsednik izražava nezadovoljstvo zbog promena američke politike i smanjenog fokusa na Ukrajinu

Published

on

Foto Izvor:

Ukrajinski predsednik izražava nezadovoljstvo zbog promena američke politike i smanjenog fokusa na Ukrajinu

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski poslednjih meseci sve češće javno izražava kritike prema Sjedinjenim Državama, posebno u vezi sa smanjenim interesovanjem Vašingtona za ukrajinsku krizu. Prema dostupnim informacijama, distanciranje Kijeva od dosadašnjeg američkog partnerstva postaje sve očiglednije.

U tekstu se navodi da je odnos između dve zemlje postao napetiji nakon inauguracije američkog predsednika Donalda Trampa, kada je, prema navodima zvaničnika iz Kijeva, došlo do promena u američkoj politici prema Ukrajini. Zelenski je, kako se navodi, ukazao na to da od početka sukoba na Bliskom istoku Sjedinjene Države nisu više posvećene ukrajinskim pitanjima kao ranije.

Dalje se ističe da je Zelenski javno izneo nezadovoljstvo zbog odluke američke administracije da suspenduje određene sankcije na izvoz ruske nafte, naročito u svetlu tenzija u Ormuskom moreuzu. Ovakav stav ukrajinskog predsednika, prema analitičarima, predstavlja značajnu promenu u tonu i pristupu u odnosu na prethodnu godinu.

Zvaničnih komentara iz ukrajinske ili američke vlade na ove navode za sada nema, ali međunarodni posmatrači ukazuju da bi ovakvi potezi mogli uticati na dalji tok ukrajinsko-američkih odnosa. “Situacija je kompleksna i zahteva dodatnu pažnju obe strane”, ocenjuju izvori upućeni u diplomatske odnose.

Analitičari napominju da je put Kijeva ka redefinisanju odnosa sa Vašingtonom praćen brojnim izazovima i neuspesima u poslednjih godinu dana, što dodatno komplikuje političku situaciju u regionu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

kralj čarls i kraljica kamila ostaju u klarens hausu uprkos obnovi bakingemske palate

kraljevska porodica saopštila da palata ostaje zvanična rezidencija i nakon završetka rekonstrukcije

Published

on

By

kraljevska porodica saopštila da palata ostaje zvanična rezidencija i nakon završetka rekonstrukcije

Kralj Čarls III i kraljica Kamila neće se useliti u Bakingemsku palatu nakon završetka desetogodišnje obnove vredne oko 369 miliona funti (oko 50 milijardi dinara), potvrdili su predstavnici kraljevske porodice. Iako je završetak radova planiran za 2027. godinu, par će nastaviti da živi u Klarens hausu, gde boravi još od 2003. godine.

Odluka kraljevskog para iznenadila je britansku i svetsku javnost jer bi time mogla biti prekinuta tradicija duga skoro dva veka, prema kojoj su britanski monarsi živeli u Bakingemskoj palati. Prema dostupnim informacijama, ni princ Vilijam nema nameru da menja dosadašnje prebivalište nakon preuzimanja prestola, jer planira da ostane u Adelaid kotidžu u Vindzoru sa suprugom Kejt Midlton.

Iz kraljevskih krugova naglašeno je da Bakingemska palata neće izgubiti institucionalnu funkciju. Kako je saopšteno, ona će i dalje služiti kao centralno mesto za državne prijeme, audijencije, dodele odlikovanja, zvanične sastanke i druge važne događaje, dok će administrativni deo monarhije ostati unutar njenih prostorija. Kralj Čarls će dolaziti u palatu tokom boravka u Londonu na službene sastanke, ali će se nakon toga vraćati u Klarens haus.

Takođe je planirano povećanje otvorenosti palate za javnost, kako bi se povećali prihodi od poseta i smanjili troškovi održavanja koje snose poreski obveznici. Ovaj potez deo je dugoročne vizije kralja Čarlsa o modernizaciji i finansijskoj održivosti kraljevskih rezidencija. Kralj pokazuje ličnu naklonost prema Klarens hausu, koji mu je, prema navodima dvora, intimniji i prijatniji od monumentalne palate. Monarh se od 2024. godine leči od raka, a iz dvora je saopšteno da oporavak protiče stabilno i pozitivno.

Kraljica Elizabeta II je poslednjih godina života takođe retko boravila u Bakingemskoj palati, preferirajući dvorac Vindzor. Poslednji put je noć provela u londonskoj rezidenciji u martu 2020. godine.

Vest o budućnosti palate objavljena je u okviru godišnjeg finansijskog izveštaja kraljevske porodice. Tom prilikom je saopšteno da je kralj Čarls u finansijskoj godini 2024/2025. dobrovoljno platio 12,9 miliona funti (oko 1,7 milijardi dinara) poreza, a više od 30 miliona funti od stupanja na presto. Princ Vilijam je prvi put naveo da je platio 7,7 miliona funti (oko 1 milijardu dinara) poreza. Godišnje finansiranje monarhije porašće na oko 100 miliona funti (oko 13,5 milijardi dinara) radi završetka radova, unapređenja bezbednosti i uvođenja energetski efikasnijih sistema.

Iz kraljevskog dvora poručuju da, iako Bakingemska palata više neće biti privatni dom monarha, ostaje ključni ceremonijalni i operativni centar monarhije i jedan od najvažnijih simbola britanske države.

Pročitaj još

Svet

Avion sa padobrancima pao kod Nansija, poginulo jedanaest osoba

Istražni organi ispituju uzrok nesreće, letelica pala nekoliko minuta nakon poletanja

Published

on

By

Istražni organi ispituju uzrok nesreće, letelica pala nekoliko minuta nakon poletanja

Jedanaest osoba izgubilo je život u padu aviona kod Nansija na istoku Francuske u nedelju oko 11 časova, saopštili su policijski izvori. Prema prvim informacijama, u letelici su se nalazili padobranci na obuci i pilot, a nesreća se dogodila nekoliko minuta nakon poletanja.

Letelica Pilatus PC-6, jednomotorni avion nemačke registracije, iznajmljen je od strane kompanije koja organizuje probne padobranske skokove. U avionu su bili pilot, pet instruktora i još pet osoba koje su pripremane za svoj prvi tandemski skok, navodi istražitelj. Avion je pao u blizini supermarketa, a svi putnici i članovi posade su poginuli na licu mesta.

“Jednomotorni avion prevozio je oko jedanaest ljudi kada se srušio u blizini Nansija. Istraga o uzrocima nesreće je u toku”, izjavio je jedan od istražitelja na mestu događaja.

Istražni organi trenutno prikupljaju podatke sa mesta nesreće i uzimaju izjave od svedoka. Detalji o mogućim tehničkim problemima ili drugim okolnostima koje su dovele do pada aviona biće poznati nakon završetka istrage.

Ovakve nesreće su retke, a lokalne vlasti pozvale su građane na uzdržanost od spekulacija do okončanja zvanične istrage.

Pročitaj još

Svet

Jedanaest osoba poginulo u padu aviona kod Nansija na severoistoku Francuske

Spasilačke službe i policija obezbeđuju područje, istragu vodi prefektura departmana Mert i Mozel

Published

on

By

Spasilačke službe i policija obezbeđuju područje, istragu vodi prefektura departmana Mert i Mozel

Jedanaest osoba izgubilo je život kada se mali avion srušio u mestu Tomblen, u blizini Nansija na severoistoku Francuske, danas oko 11 časova, saopštila je prefektura departmana Mert i Mozel. Avion je poleteo sa aerodroma Nansi-Ese i prevozio je grupu padobranaca koji su planirali skokove na manifestaciji. Prema navodima zvaničnika, letelica je pala na travnatu površinu pored ulice, u blizini stambenih objekata.

Vlasti su pozvale građane da izbegavaju područje nesreće kako bi spasilačke ekipe i policija mogli neometano da obavljaju svoj posao. Na lice mesta očekuje se dolazak francuskog ministra unutrašnjih poslova Lorana Nunjeza radi uvida u situaciju. “Nesreća se dogodila oko 11 sati. Prolazio sam tuda automobilom dok sam išao u kupovinu, kada sam video kako avion ponire i pada na zemlju”, izjavio je jedan od očevidaca.

Istragu o uzrocima nesreće sprovode lokalne vlasti i prefektura departmana Mert i Mozel. Spasilačke službe i policija ostaju na terenu radi osiguranja mesta događaja i prikupljanja dokaza.

“Istraga o uzrocima pada aviona je u toku i sve okolnosti biće detaljno ispitane”, navodi se u saopštenju prefekture.

Pročitaj još

U Trendu