Connect with us

Politika

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić i podsekretarka SAD razgovarali o jačanju saradnje i učešću na Ekspo 2027

Marko Đurić i Sara B. Rodžers sastali su se u Beogradu, gde su diskutovali o produbljivanju srpsko-američkih odnosa i učešću Sjedinjenih Američkih Država na izložbi Ekspo 2027.

Published

on

Hit tvit Marko Đurić Željko Mitrović Verica Bradić Darko Obradović Marko Marković Pink TV/NZ

Marko Đurić i Sara B. Rodžers sastali su se u Beogradu, gde su diskutovali o produbljivanju srpsko-američkih odnosa i učešću Sjedinjenih Američkih Država na izložbi Ekspo 2027.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se danas u Beogradu sa podsekretarkom Sjedinjenih Američkih Država za javnu diplomatiju Sarom B. Rodžers, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova. Tema razgovora bila je unapređenje bilateralne saradnje Srbije i SAD, kao i mogućnosti američkog učešća na međunarodnoj izložbi Ekspo 2027, koja će biti održana u Beogradu.

U saopštenju se navodi da su Đurić i Rodžers razmatrali načine daljeg jačanja veza između dve zemlje, sa posebnim akcentom na produbljenje međuljudskih odnosa i regionalno povezivanje na Balkanu. Ministar Đurić je istakao da je sastanak potvrdio pozitivne pomake u odnosima Srbije i Sjedinjenih Država, kao i sve veći prostor za zajedničke projekte u oblasti javne diplomatije, inovacija i dugoročnog razvoja.

“Bilo mi je zadovoljstvo da danas u Srbiji ugostim podsekretarku Sjedinjenih Američkih Država za javnu diplomatiju Saru B. Rodžers. Verujemo da postoji značajan potencijal da naše zemlje zajedno postignu još više u godinama koje dolaze,” izjavio je Đurić. On je naglasio važnost otvorenog dijaloga i partnerskog odnosa, posebno u svetlu predstojeće specijalizovane izložbe Ekspo 2027, koja se smatra prilikom za dodatno jačanje međunarodnih veza i promociju inovacija.

Podsekretarka Rodžers je, prema istom saopštenju, pozdravila napore Srbije na polju regionalnog povezivanja i naglasila spremnost Sjedinjenih Država da nastave sa podrškom projektima od zajedničkog interesa. U razgovoru je bilo reči i o širim temama koje se tiču razvoja Zapadnog Balkana i važnosti međusobnog poverenja i saradnje za stabilnost regiona.

Sastanak je deo kontinuiranih napora obe strane da izgrade snažnije političke, ekonomske i kulturne veze, sa posebnim osvrtom na predstojeće međunarodne manifestacije i potencijal za zajedničke inicijative. Očekuje se da će tokom narednog perioda biti definisani konkretni koraci za realizaciju dogovorenih aktivnosti, uključujući modalitete američkog učešća na Ekspo 2027 i jačanje saradnje u oblasti javne diplomatije.

Politika

Kosovo izostavljeno sa liste pozvanih na predstojeći NATO samit u Ankari

Samit NATO-a 7. i 8. jula u Ankari okupiće članice i deset partnerskih zemalja, dok Kosovo neće biti deo ovog skupa zbog izostanka poziva i nejedinstva u priznanju unutar Alijanse.

Published

on

By

Samit NATO-a 7. i 8. jula u Ankari okupiće članice i deset partnerskih zemalja, dok Kosovo neće biti deo ovog skupa zbog izostanka poziva i nejedinstva u priznanju unutar Alijanse.

Kosovo neće biti prisutno na predstojećem samitu NATO-a koji se održava 7. i 8. jula u Ankari, potvrđeno je iz zvaničnih izvora NATO-a. Iako je generalni sekretar Alijanse Mark Rute najavio učešće deset zemalja koje nisu članice, Kosovo nije među pozvanima za ovaj skup na visokom nivou u Turskoj.

Zvaničnik NATO-a naveo je da institucije Kosova nisu pozvane da učestvuju na Samitu lidera Alijanse, potvrdivši time ranije informacije koje su preneli međunarodni izvori. Pored toga, Kosovo još uvek nije podnelo zvaničnu kandidaturu za članstvo u NATO-u, budući da četiri članice – Španija, Rumunija, Slovačka i Grčka – ne priznaju njegovu nezavisnost, što predstavlja ozbiljnu političku prepreku za ulazak u ovu organizaciju.

NATO je sredinom juna najavio smanjenje prisustva svojih snaga na Kosovu tokom naredne godine. Mirovna misija KFOR-a, koju je Alijansa uspostavila 1999. nakon sukoba na prostoru Kosova i Metohije, danas broji oko 4.600 pripadnika iz više zemalja, što je značajno manje u odnosu na početnih 50.000 vojnika. Ova misija nastavlja da ima mandat očuvanja bezbednosti i stabilnosti u regionu, uprkos promenama u broju vojnika.

Prema pravilima NATO-a, odluke o članstvu donose se konsenzusom svih članica, pa svako protivljenje može blokirati proces proširenja. Status Kosova ostaje međunarodno osporavan – iako ga je do sada priznalo više od 100 država, odsustvo univerzalne podrške koči mogućnost pristupanja međunarodnim organizacijama poput NATO-a.

Samit u Ankari biće fokusiran na pitanja odbrane i odvraćanja, raspodelu troškova među saveznicima, dugoročnu podršku Ukrajini, kao i jačanje otpornosti Alijanse. Očekuje se učešće lidera svih članica, uključujući predsednika Sjedinjenih Američkih Država, dok će partnerske zemlje imati ograničeno prisustvo.

Poslednji sastanak ministara odbrane članica NATO-a održan je prošle nedelje uoči predstojećeg samita, gde su razmatrana ključna strateška pitanja i planovi za buduće aktivnosti. Izostanak Kosova sa liste pozvanih na samit još jednom potvrđuje složeni međunarodni položaj ove teritorije, ali i trajne prepreke u procesu evropskih i evroatlantskih integracija.

Pročitaj još

Politika

Ivica Dačić objavio ličnu fotografiju iz porodičnog arhiva povodom sećanja na oca

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić podelio je fotografiju svog oca Desimira iz 1964. godine, ističući značaj porodične tradicije i porekla.

Published

on

By

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić podelio je fotografiju svog oca Desimira iz 1964. godine, ističući značaj porodične tradicije i porekla.

Ivica Dačić, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova, objavio je ovog utorka na društvenim mrežama ličnu fotografiju iz porodičnog arhiva, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Fotografija prikazuje njegovog oca Desimira Dačića kao polaznika 29. klase narodne milicije 1964. godine u Zemunu, a kako je istakao ministar, slika je dugo krasila zid u domu njegovih bake Rade i deke Jovana.

“Ne znam kako bih opisao ponos i radost kada sam pronašao ovu sliku koju su deda Jovan i baba Rada držali na zidu. Moj nikad prežaljeni i nezaboravljeni otac Desimir kao polaznik 29. klase narodne milicije 1964. godine u Zemunu”, naveo je Dačić u poruci pratiocima.

Prema njegovim rečima, ova fotografija ima snažnu emotivnu vrednost jer podseća na porodične korene i vrednosti koje su mu preneli preci. Samo nekoliko dana ranije, Dačić je posetio selo Pretrešnja kod Blaca, gde je obišao porodičnu kuću iz koje potiče njegova porodica. “Obišao sam rodnu kuću mog oca Desimira u selu Pretrešnja kod Blaca. Kuću mog dede Jovana i babe Rade. Odatle je sve počelo”, napisao je tada ministar Dačić, ističući važnost očuvanja porodične tradicije.

Ovaj gest ministra Dačića naišao je na brojne pozitivne reakcije građana na društvenim mrežama, koji su istakli značaj negovanja sećanja na pretke i poštovanja porodične istorije. Komentari pratilaca ukazivali su na to da je očuvanje porekla važno za lični identitet i društvenu odgovornost.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova navode da je Dačićeva objava deo šireg napora da se promovišu porodične vrednosti i sećanje na generacije koje su obeležile istoriju Srbije. Stručnjaci za društvena pitanja ocenjuju da ovakvi primeri doprinose jačanju svesti o značaju porodice i zajedništva, posebno u savremenom društvu.

Dačić je u više navrata isticao značaj porodičnog vaspitanja i tradicije, naglašavajući da je vezanost za poreklo temelj za izgradnju ličnog i profesionalnog integriteta. “Vrednosti koje sam poneo iz kuće i sela Pretrešnja predstavljaju osnov svega što danas radim i za šta se zalažem”, poručio je ministar u ranijim obraćanjima javnosti.

Očekuje se da će ovakve objave doprineti podizanju svesti o ulozi porodice i tradicije u oblikovanju savremenog društva, kao i jačanju međugeneracijskih veza.

Pročitaj još

Politika

Marko Đurić razgovarao u Panama Sitiju sa ministrom Sent Vinsenta i Grenadina

Sastanak održan na marginama Generalne skupštine Organizacije američkih država, razgovarano o jačanju saradnje

Published

on

By

Sastanak održan na marginama Generalne skupštine Organizacije američkih država, razgovarano o jačanju saradnje

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Panama Sitiju sa ministrom spoljnih poslova, spoljne trgovine, stranih investicija i poslova dijaspore Sent Vinsenta i Grenadina Dvajtom Ficdžeraldom Bramblom, na marginama Generalne skupštine Organizacije američkih država, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova. Đurić je istakao da Srbiju i Sent Vinsent i Grenadine povezuju dobri i prijateljski odnosi, kao i privrženost principima međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija. On je zahvalio na podršci Sent Vinsenta i Grenadina najvažnijim nacionalnim pitanjima Srbije.

Ministar Đurić je izrazio interesovanje za intenziviranje političkog dijaloga i realizaciju poseta na visokom nivou, uz upućen poziv ministru Bramblu da poseti Srbiju. Tokom razgovora, Đurić je ukazao na potencijale za razvoj saradnje u oblasti prosvete kroz program stipendiranja stranih studenata “Svet u Srbiji” i pozvao mlade iz Sent Vinsenta i Grenadina da konkurišu za studiranje u Srbiji.

Đurić je naglasio da Srbija pozdravlja odluku Sent Vinsenta i Grenadina da učestvuje na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027, izražavajući zadovoljstvo što će delegacija ove zemlje imati priliku da predstavi svoje potencijale na svetskoj izložbi. Sagovornici su razmotrili i unapređenje saradnje u okviru regionalnih organizacija Latinske Amerike i Kariba, sa ciljem jačanja veza između Srbije i tih geografski udaljenih, ali prijateljskih zemalja.

“Srbija je posvećena jačanju prijateljskih odnosa i saradnje sa državama Latinske Amerike i Kariba”, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Ministar Đurić boravi u višednevnoj poseti Panami.

Pročitaj još

U Trendu