Connect with us

Ostali sportovi

Izan Guevara slavio u uzbudljivoj trci Moto2 na Velikoj nagradi Francuske

Guevara do prve pobede u sezoni, Manu González zadržao vođstvo u generalnom plasmanu, a Španci ostvarili potpuni podijum u Le Manu

Published

on

Foto Izvor: Pixabay / 24x36mm

Guevara do prve pobede u sezoni, Manu González zadržao vođstvo u generalnom plasmanu, a Španci ostvarili potpuni podijum u Le Manu

Izan Guevara je trijumfovao u trci Moto2 klase na Velikoj nagradi Francuske, održanoj na stazi Le Man. Vozač tima Prima Pramac ostao je pribran uprkos brojnim incidentima i preprekama tokom trke, ostvarivši svoju prvu pobedu ove sezone i drugu ukupno u klasi Moto2, nakon Valensije 2025. godine. Trka je bila proglašena kao ‘mokro’, iako je kiša prestala da pada, ali je asfalt ostao vlažan. Zbog uslova na stazi vozači su imali deset minuta za upoznavanje sa stazom, a trka je skraćena na 14 krugova. Svi takmičari odlučili su se za gume za suvo jer se pista brzo sušila.

Na startu Izan Guevara je sačuvao pol poziciju, dok je Manu González napredovao sa pete na drugu poziciju. Dani Holgado imao je loš start i pao na peto mesto, a zatim izleteo sa staze već u drugom sektoru. Filip Salac pretekao je Gonzáleza, dok je Jorge Navarro doživeo pad posle kontakta sa zaštitnom barijerom pri ulasku u ciljnu ravninu. Njegov motocikl ostao je na stazi što je dovelo do prekida crvenom zastavom.

Nakon pauze zbog prekida, trka je restartovana i svedena na devet krugova sa originalnim rasporedom na startnoj rešetki. Tim Aspar uspeo je da popravi motocikl Kalex za Guevaru, dok se Holgado vratio iz medicinskog centra bez prednjeg blatobrana i nastavio trku. Navarro nije dobio dozvolu lekara za nastavak takmičenja.

U novom startu Guevara ponovo zadržava vođstvo, a Barry Baltus pada posle kontakta sa Celestinom Viettiem u krivini broj šest. Alonso López uspeva da se probije do druge pozicije ispred Davida Alonsa i Danija Holgada koji imaju međusobni kontakt. Collin Veijer završava van staze dok se nalazio na dvanaestoj poziciji.

Španski vozači dominirali su tokom čitave trke: Izan Guevara povećava prednost, Manu González pretiče Lópeza uz Ortolá koji ih prati odmah iza njih. Vietti biva kažnjen prolaskom kroz ‘Long Lap’ zonu zbog incidenta sa Baltusom što ga spušta na deveto mesto; kasnije dolazi do još jednog kontakta sa Sennom Agiusom. Ayumu Sasaki pada u zadnjem delu poretka i ostaje bez bodova.

Guevara uspeva da održi prednost nad konkurentima uprkos pritisku Gonzáleza i Ortolé koji su smanjivali razliku tokom poslednjih krugova. David Alonso bio je među onima koji su bili umešani u kontakte ali nije uspeo da ugrozi vodeće trojce.

Na kraju Izan Guevara dolazi do cilja kao pobednik ispred Manua Gonzáleza koji zahvaljujući ovom rezultatu zadržava lidersku poziciju u generalnom plasmanu sa 9,5 poena više od Guevare. Ivan Ortolá završio je kao treći nakon što se probio čak sa četrnaeste startne pozicije — kompletirajući španski podijum.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Karlos Sainc: Fokusiran sam na napredak Vilijamsa, o budućnosti ću razmišljati tek posle leta

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Published

on

By

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Karlos Sainc, vozač tima Vilijams, istakao je pred trku za Veliku nagradu Austrije da mu je trenutno u fokusu isključivo rad na napretku ekipe i rešavanje tehničkih izazova, a da će o svojoj budućnosti razmišljati tek po završetku letnje pauze. Predstojeća trka na stazi Red Bul Ring donosi dodatni izazov zbog visokih temperatura i nadmorske visine od oko 700 metara, što dodatno opterećuje mehaničke komponente bolida. Sainc smatra da su ovakvi uslovi često ključni za vozače koji umeju da izvuku maksimum iz zahtevnih situacija.

“U Barseloni je bilo veoma toplo, ali smo tada bili na nivou mora. Ovde imamo i visinu koja sigurno menja stvari. Oduvek je ovo bila teška trka za kočnice i motor, pa verujem da neće svi završiti”, rekao je Sainc i dodao: “Nadam se da ćemo mi biti među onima koji će doći do cilja i pokušati da osvojimo bodove.” Nakon slabijeg plasmana u Barseloni, gde nije uspeo da uđe među deset najboljih zbog ograničenja bolida, Sainc želi povratak u bodove upravo u Austriji.

Govoreći o unapređenjima na bolidu FW48, Španac je naglasio da se značajnija poboljšanja očekuju tek u poslednjem delu sezone: “Već sam najavio timu da ne očekujemo velike korake sve do poslednje trećine sezone. Do tada ćemo donositi manje novitete koji bi mogli pomoći da ostanemo blizu top 10 ili bar ne izgubimo priključak. Najvažnije mi je trenutno skupljati bodove kao što smo uspeli u Kanadi ili Majamiju”, izjavio je Sainc.

Pitanje njegove budućnosti postalo je aktuelno s obzirom na to da mu ugovor sa Vilijamsom ističe krajem 2026. godine. Na direktno pitanje engleskog kolege o potencijalnim pregovorima sa drugim timovima, Karlos Sainc odgovorio je otvoreno: “Iskreno, ne gledam okolo jer imam previše posla ovde i mnogo vremena provodim sa timom — od simulacija do brojnih sastanaka proteklih meseci. Rekao sam svom menadžerskom timu (Caco Oñoro i Karlos Sainc stariji) da me ostave na miru do letnje pauze kako bih mogao maksimalno pomoći Vilijamsu.” On naglašava važnost lične etike i angažovanja oko svakog segmenta tima.

Sainc dodaje: “Naravno, tokom odmora će biti vreme za razmišljanje o opcijama. Mislim da ekipa zna moje namere — želim dugoročnu saradnju jer verujem u ovaj projekat.” Ipak, napominje da pre nove odluke želi videti konkretne pomake unutar tima: “Nije samo stvar performansi već procesa i rada iza kulisa. Sa Džejmsom Voulzom (direktor tima) i ostatkom rukovodstva pokušavam utvrditi gde su nastali problemi prošle zime i kako ih najbrže prevazići.”

Zahvaljujući iskustvu stečenom kroz karijeru u Red Bulu (Toro Roso), Renou, Meklarenu, Ferariju i sada Vilijamsu — uz podršku porodice preko Kakoa Oñora i Karlosa Sainca starijeg — španski as ističe odgovornost prema timu kao glavni prioritet: “Idealno bi bilo ostati ovde dugoročno, ali moram prvo videti dovoljno pozitivnih promena unutar Vilijamsa pre nego što donesem konačnu odluku”, zaključio je Karlos Sainc.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Pedro Acosta: Najveći izazov karijere biće saradnja sa Markom Markesom u Dukatiju

Pedro Acosta najavio prelazak u Ducati 2027. i istakao značaj budućeg timskog partnerstva sa Markom Markesom u MotoGP-u

Published

on

By

Pedro Acosta najavio prelazak u Ducati 2027. i istakao značaj budućeg timskog partnerstva sa Markom Markesom u MotoGP-u

Pedro Acosta, španski motociklista, potvrdio je svoju odluku da od 2027. godine vozi za Ducati, što će mu doneti priliku da deli garažu sa iskusnim Markom Markesom. Na konferenciji pred Veliku nagradu Holandije u Asenu, Acosta je privukao pažnju pojavivši se u crvenoj majici, simbolizujući svoj budući tim. Osvrćući se na ovu vest, rekao je: „Mislim da je ovo bila najlošije čuvana tajna u celom padoku. Iskreno, zadovoljan sam. Smatram da će to biti najvažniji izazov mog života.“

Acosta je istakao da ga raduje prilika da sarađuje sa sedmostrukim šampionom sveta, navodeći: „Idem u tim sa mnogo iskustva, ulazim u novu kategoriju i verujem da mi to može pomoći da napredujem kao vozač.“ Dodao je i da veruje svom menadžeru Albertu Valeri i timu koji ga vodi: „Uvek su me vodili tamo gde želim i ni sada nije drugačije.“

Govoreći o izazovima koje donosi nova sezona i promena pravila, Acosta je rekao: „Ne znam šta nas čeka sledeće godine sa novim pravilima, ali moj menadžment tim i ja smo želeli konja za pobedu; uspeli smo. Videćemo kako će biti.“ On smatra da nije imao mnogo prilika za zajedničko takmičenje s Markesom: „Mislim da ne bih imao još mnogo šansi da delim boks sa Markom. Biće veoma zanimljivo.“

Analizirajući trenutni razvoj situacije u MotoGP-u, Acosta je naveo: „Neverovatno je koliko brzo smo došli do ove tačke. Prve tri godine Svetskog prvenstva nisam stigao ni da se snađem po kategorijama; sve se desilo jako brzo.“ Dodao je i razmišljanje o tehničkim aspektima: „Motori koje imamo sada idu veoma brzo, pa nas promene mogu iznenaditi kao povratak na Moto2. Sa KTM-om smo dobro radili, bilo je pozitivno.“

O odnosu sa Markesom kaže: „Imamo profesionalan odnos; nema potrebe za zagrljajima ili zajedničkim večerama. Rivalitet nastaje kada se borite za titulu, ne zato što neko dođe u vaš tim. Za sada rivaliteta nema.“

Acosta zaključuje bez dileme oko svoje odluke: „Sumnje nisam imao. Uradio sam sve što sam mogao. Motocikl nije pod mojom kontrolom — videćemo kakav paket nam KTM sutra donosi i možemo li ostati konkurentni na visokom nivou.“ Njegov fokus ostaje na kontinuiranom napretku i doslednosti tokom narednih sezona.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Mark Markes: Uživanje je sada moj glavni cilj u MotoGP karijeri

Mark Markes produžio ugovor sa Ducatijem na dve godine i istakao želju da uživa u poslednjim sezonama na stazi

Published

on

By

Mark Markes produžio ugovor sa Ducatijem na dve godine i istakao želju da uživa u poslednjim sezonama na stazi

Mark Markes, jedan od najuspešnijih vozača MotoGP-a, govorio je pred početak Velike nagrade Holandije u Asenu o produžetku saradnje sa ekipom Ducati na još dve sezone. Španski motociklista izrazio je zadovoljstvo zbog postignutog dogovora i otkrio da mu je prioritet da maksimalno uživa u završnim godinama svoje karijere.

“Veoma sam zadovoljan što smo objavili nastavak saradnje, to je ono što sam želeo. Zima mi nije bila laka zbog nesreće i povrede u Indoneziji. Ducati me je želeo i dao mi vreme za oporavak, ali kad ste u procesu rehabilitacije, svaki trenutak vam znači. Sada sam mentalno spreman jer želim da nastavim sa svojom strašću i da me povrede poštede”, rekao je Markes.

On se osvrnuo na izazove koje donose povrede: “Ove nedelje su mi potvrdile da sam na prihvatljivom nivou. Sada sam fokusiran na 2026. godinu, jer je sadašnjost najvažnija. Najvažnije je da uživam u poslednjim godinama karijere. Drugi su možda mrzeli te godine zbog povreda ili rezultata, ali moj glavni cilj je zadovoljstvo na stazi.”

Govoreći o svom novom klupskom kolegi Pedru Akosti, Markes kaže: “Bio je jedan od najboljih vozača dostupnih na tržištu, odličan izbor za svakoga. Mlad je, talentovan i brz. Iz poštovanja prema Peccu ne bih komentarisao više od toga.”

Markes se dotakao i svog procesa donošenja odluka tokom pregovora sa Ducatijem: “Kao i uvek kada osećam poštovanje i dolaze rezultati, želim da ostanem veran timu – zato nisam slušao druge ponude. Počeo sam razgovore sa Ducatijem kad su mi to predložili, ali sam ih prekinuo zbog povrede dok nisam bio siguran hoću li moći ponovo da vozim motor.”

Na pitanje o očekivanjima za trku u Asenu, Markes ističe: “Ako pobedimo ovde u nedelju… Uvek patimo. Prošle godine sam pobedio bez najbržeg tempa; ove godine očekujem još veći izazov. Brno me naučio da idem dan po dan – bez ograničenja i ciljeva.”

Na kraju, Markes zaključuje: “Želim samo da uživam u svojoj strasti. Ne znam hoće li ovo biti moj poslednji ugovor – želim konkurentnost i maksimum od sebe, a o svemu ćemo pričati tokom zime.”

Pročitaj još

U Trendu