Connect with us

Srbija

Srbija odbila predlog MOL-a u pregovorima o upravljanju NIS-om

Ministarka energetike potvrdila nastavak pregovora, predsednik Vučić istakao da država ne pristaje na ucene

Published

on

Foto Izvor:

Ministarka energetike potvrdila nastavak pregovora, predsednik Vučić istakao da država ne pristaje na ucene

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija odbila predlog mađarske kompanije MOL u vezi sa potencijalnim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije. Sastanak sa predstavnicima MOL-a održan je juče, a ministarka je navela da ponuđeni uslovi nisu prihvatljivi za srpsku stranu, posebno kada je reč o kapacitetima prerade sirove nafte u Rafineriji Pančevo i obezbeđivanju stabilnog snabdevanja domaćeg tržišta derivatima.

“Nismo zadovoljni predlogom jer se tiče crvenih linija koje nećemo preći. Naš prioritet je da rafinerijska prerada pokriva potrebe tržišta Srbije, pre svega zbog građana i privrede. NIS je strateški dominantna kompanija i želimo da tako ostane”, navela je Đedović Handanović. Ministarka je naglasila da Srbija očekuje novi predlog od MOL-a u najkraćem roku i da je cilj zaštita kritične infrastrukture i interesa države.

Pregovori se vode povodom mogućnosti da MOL preuzme ruski udeo u NIS-u, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će odluka o tome biti doneta naredne nedelje. Vučić je upozorio da u toku razgovora postoje pokušaji ucena na koje Srbija neće pristati. “Nekima se učinilo da mogu da nas ucenjuju. Nadam se kompromisu, ali postoje čudni zahtevi i četiri-pet tačaka sporenja”, rekao je Vučić.

Na pitanje o potencijalnom kupcu ruskog udela, Ranku Mimoviću, Vučić je istakao da ga ne poznaje i da nije dobio nikakvo zvanično obaveštenje o njegovoj ponudi. “To je igra koja neće proći kod nas. Srbija neće dozvoliti prodaju udela bilo kome bez prethodne provere i jasnih uslova”, kazao je predsednik.

Zvaničnici su najavili nastavak pregovora i jasno istakli da će interesi građana i privrede Srbije ostati prioritet u svim budućim dogovorima.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

Ministarstvo kulture obezbedilo 11,7 miliona dinara za obnovu manastira Studenica

Rekonstrukcija konaka i arheološka istraživanja predviđena su novim ugovorima, saopštilo Ministarstvo kulture

Published

on

By

Rekonstrukcija konaka i arheološka istraživanja predviđena su novim ugovorima, saopštilo Ministarstvo kulture

Ministarstvo kulture Republike Srbije izdvojilo je 11.700.000 dinara za obnovu manastira Studenica, saopšteno je danas nakon potpisivanja ugovora u Brezovi. Sredstva su namenjena rekonstrukciji starog konaka iz 1912. godine i nastavku arheoloških istraživanja unutar manastirskog kompleksa, nedaleko od Kraljeva.

Kako je naglašeno, ovo je najznačajnija investicija u Studenicu u poslednje četiri decenije, od velike obnove povodom osam vekova postojanja manastira. Najveći deo sredstava biće usmeren na potpunu rekonstrukciju starog konaka, čime se stvaraju uslovi za početak ovog obimnog i odgovornog posla.

Pored toga, dva ugovora predviđaju finansiranje naučnih istraživanja koja uključuju analizu i identifikaciju zemnih ostataka i kostiju pronađenih tokom ranijih arheoloških iskopavanja u okviru kompleksa. Ministar kulture Nikola Selaković istakao je značaj Studenice kao prve među srpskim manastirima i naglasio da ovaj spomenik zahteva posebnu brigu države.

“Manastir Studenica nije tek jedan u nizu manastira, već je prvi među manastirima srpskim. Važan je koliko i Hilandar, ako ne i malo važniji, zato što je Studenica ‘rodila’ Hilandar”, izjavio je Selaković.

Ministarstvo kulture je, prema zvaničnim podacima, od 2022. godine uložilo ukupno 17.424.000 dinara u projekte zaštite i unapređenja manastira Studenica, koji ima status spomenika kulture od izuzetnog značaja.

Pročitaj još

Srbija

Institut Batut izdao upozorenje na toplotni talas u Srbiji, najugroženiji sever i zapad zemlje

Institut za javno zdravlje upozorio na opasne temperature, najteže pogođeni Beograd i više okruga

Published

on

By

Institut za javno zdravlje upozorio na opasne temperature, najteže pogođeni Beograd i više okruga

Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” izdao je zvanično upozorenje na snažan toplotni talas koji će Srbiju zahvatiti od 23.06. do 02.07., saopšteno je iz ove institucije. Najtoplije će biti u severnobačkom, zapadnobačkom, severnobanatskom, srednjobanatskom, južnobačkom, južnobanatskom i mačvanskom okrugu, uključujući Beograd.

Prema najavama, najteža situacija očekuje se 01.07., kada će severnobački, južnobanatski i pomoravski okrug biti izloženi temperaturama koje spadaju u kategoriju “veoma opasne pojave”. U periodu od 27.06. do 01.07. narandžasti nivo upozorenja važi za severnu i zapadnu Srbiju, dok će 30.06. upozorenje biti prošireno i na kolubarski, braničevski, podunavski, pomoravski i rasinski okrug.

Gradovi za koje je izdato narandžasto upozorenje su Sombor (26. i 27.06.), Beograd, Palić, Kikinda, Zrenjanin, Novi Sad, Loznica i Vršac (svi 27.06.). Žuti nivo upozorenja važi za Palić (24–26.06.), Beograd (25–26.06.), Surčin, Bečej (25–27.06.), Kikinda, Zrenjanin, Novi Sad, Loznica, Vršac (25–26.06.), Sombor (25.06.), Sremska Mitrovica (26–27.06.), Valjevo, Smederevska Palanka, Ćuprija, Kruševac (27.06.) i Veliko Gradište (26–27.06.).

Institut “Batut” posebno upozorava da su najugroženije grupe mala deca, trudnice, starije osobe, hronični bolesnici i osobe sa opekotinama. Preporučuje se redovno unošenje tečnosti, nošenje lagane i svetle odeće, smanjenje fizičkih aktivnosti tokom najtoplijeg dela dana, konzumiranje lagane hrane i pojačana higijena.

Ukoliko se primete simptomi kao što su konfuznost, nesvestica ili izrazito topla i suva koža, građanima se savetuje da odmah pozovu Hitnu pomoć. U slučaju oticanja ruku i nogu, preporučuje se boravak u hladnijoj prostoriji 24 do 48 sati.

“Tokom najtoplijih dana posebno je važno prepoznati simptome toplotnog udara i odmah potražiti medicinsku pomoć”, navedeno je u zvaničnom saopštenju Instituta za javno zdravlje.

Pročitaj još

Srbija

Predložene izmene Krivičnog zakonika pooštravaju kazne za nedozvoljeno nošenje oružja

Skupština razmatra novi predlog zakona, predviđeno drastično povećanje kazni i usklađivanje sa međunarodnim standardima

Published

on

By

Skupština razmatra novi predlog zakona, predviđeno drastično povećanje kazni i usklađivanje sa međunarodnim standardima

Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji je upućen u skupštinsku proceduru, predviđa značajno povećanje kazni za nedozvoljeno nošenje vatrenog oružja, municije i eksplozivnih materija, sa ciljem unapređenja bezbednosti i efikasnije borbe protiv kriminala, saopšteno je iz zvaničnih izvora.

Prema predloženim izmenama, za nedozvoljeno nošenje oružja predviđena je kazna zatvora od pet do 15 godina, dok je aktuelni zakon propisivao kaznu od dve do 12 godina. Ove izmene izjednačavaju raspon kazni za ovo krivično delo sa sankcijama za najteža dela, kao što je ubistvo. Za neovlašćeno držanje oružja predviđena je kazna od jedne do osam godina zatvora, uz novčanu kaznu, dok su za teže oblike, poput držanja veće količine oružja, oružja velike razorne moći ili 3D štampanog oružja, predviđene kazne od dve do 12 godina zatvora, takođe uz novčanu kaznu. Lica koja imaju odobrenje za držanje, ali oružje nose neovlašćeno, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina. U svim slučajevima, predviđeno je obavezno oduzimanje oružja, municije i eksplozivnih materija.

Izmenama je predloženo i preciziranje načina obračunavanja kazni u slučajevima povratništva, uz uvođenje pojmova “višestruki povrat” i “specijalni povrat”, što omogućava pravičniji pristup kažnjavanju. Takođe, radnje držanja i nošenja oružja biće razdvojene od radnji proizvodnje, prometa i krijumčarenja, dok su posebno izdvojena krivična dela koja se odnose na izradu, krijumčarenje, ispitivanje, žigosanje i obeležavanje oružja, kao i falsifikovanje oznaka.

Prema obrazloženju predloga, izmene su predložene radi unapređenja krivičnopravnog sistema Srbije i usklađivanja sa međunarodnim obavezama, pre svega sa Varšavskom konvencijom Saveta Evrope o pranju novca, zapleni prihoda stečenih kriminalom i finansiranju terorizma. Ovakve izmene, kako se navodi, obezbeđuju punije usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa međunarodnim standardima i doprinose efikasnijoj borbi protiv organizovanog kriminala, pranja novca i drugih teških krivičnih dela sa prekograničnim elementom. Zakon se predlaže za usvajanje po hitnom postupku.

Pročitaj još

U Trendu