Connect with us

Košarka

Rukovodstvo ABA lige razgovaralo sa Hesusom Buenom o jačanju saradnje sa Evroligom

Delegacija ABA lige posetila sedište Evrolige u Barseloni i vodila razgovore o unapređenju evropske košarke i razvoju strateškog partnerstva

Published

on

Foto Izvor:

Delegacija ABA lige posetila sedište Evrolige u Barseloni i vodila razgovore o unapređenju evropske košarke i razvoju strateškog partnerstva

Predstavnici rukovodstva košarkaške ABA lige održali su u utorak sastanak sa izvršnim direktorom Evrolige Hesusom Buenom u sedištu ove organizacije u Barseloni. Tema razgovora bila je mogućnost produbljivanja strateške saradnje između dva takmičenja, sa posebnim akcentom na sportski i komercijalni razvoj evropske košarke.

Kako je potvrđeno u zajedničkom saopštenju ABA lige i Evrolige, tokom sastanka istaknuto je da je prioritet podsticanje održivog rasta oba takmičenja, kao i unapređenje struktura takmičenja radi stvaranja dodatne vrednosti za sve učesnike košarkaškog ekosistema.

“Naglasak je stavljen na podsticanje održivog rasta, unapređenje struktura takmičenja i otvaranja novih puteva za stvaranje vrednosti u košarkaškom ekosistemu. Obe organizacije su ponovo potvrdile svoju posvećenost održavanju otvorenog i konstruktivnog dijaloga, sa zajedničkom namerom da istraže razvoj dugoročnog strateškog partnerstva usmerenog na produbljivanje saradnje i podsticanje kontinuiranih inovacija u sportu”, navodi se u zvaničnom saopštenju.

Sastanak rukovodstva ABA lige i Hesusa Buena deo je šireg nastojanja obe organizacije da kroz intenzivniju saradnju doprinesu kvalitetu evropskih klupskih takmičenja i stvore nove mogućnosti za klubove iz regiona. Zvaničnici su istakli važnost transparentnosti i stalne komunikacije kako bi se omogućio nastavak razvoja evropske košarke na svim nivoima.

Očekuje se da će dalji razgovori između ABA lige i Evrolige biti nastavljeni tokom narednih meseci, a moguće promene ili nove inicijative biće pravovremeno predstavljene javnosti.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Košarka

Valensija pobedila Barselonu 108:84 u finalu plej-ofa i osvojila drugu šampionsku titulu Španije

Žan Montero briljirao sa 23 poena, Kameron Tejlor i Omari Mur ključni za trijumf Valensije u gostima nad Barselonom, što je donelo ukupnih 3:1 u finalnoj seriji.

Published

on

By

Žan Montero briljirao sa 23 poena, Kameron Tejlor i Omari Mur ključni za trijumf Valensije u gostima nad Barselonom, što je donelo ukupnih 3:1 u finalnoj seriji.

Košarkaši Valensije osvojili su svoju drugu titulu šampiona Španije savladavši Barselonu rezultatom 108:84, u četvrtoj utakmici finala plej-ofa odigranoj sinoć u Barseloni. Tim iz Valensije time je zatvorio seriju sa ukupnih 3:1 i stigao do prestižnog trofeja u veoma ubedljivom stilu.

Valensija je od samog starta nametnula jak ritam na parketu Palau Blaugrane, koristeći energiju i preciznost kako bi stekla prednost koju nije ispuštala tokom većeg dela susreta. Domaća ekipa Barselone pokušavala je da uhvati priključak, ali gosti su konstantno održavali visoku efikasnost, posebno zahvaljujući sjajnoj igri u napadu.

Najefikasniji u redovima Valensije bio je Žan Montero sa 23 poena, dok je Kameron Tejlor dodao 21 poen. Omari Mur se istakao sa 19 poena, pružajući značajan doprinos tokom ključnih deonica utakmice. U timu Barselone najbolji je bio Kevin Panter koji je postigao 23 poena, dok se Tornike Šengelija upisao sa 15 poena.

Ovom pobedom Valensija se drugi put u svojoj istoriji popela na vrh španske košarke kao šampion države. Finalna serija završena je rezultatom 3:1 za Valensiju, čime su potvrdili dominaciju protiv jednog od najtrofejnijih klubova Španije.

Valensija ovim uspehom obezbeđuje mesto među najboljim ekipama Španije za narednu sezonu, dok će Barselona morati da analizira uzroke poraza i pripremi se za nove izazove. Očekuje se da će trijumf Valensije imati snažan uticaj na klupsku hijerarhiju i motivaciju pred sledeću sezonu.

Pročitaj još

Košarka

Mustafa Fal iz Olimpijakosa prešao u Panatinaikos, potpisao dvogodišnji ugovor

Iskusni centar pojačao redove Panatinaikosa nakon teške povrede i višegodišnjeg angažmana u Olimpijakosu

Published

on

By

Iskusni centar pojačao redove Panatinaikosa nakon teške povrede i višegodišnjeg angažmana u Olimpijakosu

Mustafa Fal, doskorašnji centar Olimpijakosa, zvanično je postao novi član Panatinaikosa, potpisavši ugovor na dve godine sa mogućnošću produžetka saradnje za još jednu sezonu. Ovaj transfer izazvao je veliko interesovanje među ljubiteljima košarke s obzirom na to da se radi o prelasku iz redova jednog od najljućih rivala u Grčkoj.

Fal, koji ima 34 godine, prethodnu sezonu gotovo potpuno je propustio zbog ozbiljne povrede. Pre dolaska u Grčku bio je član Asvela, a u dresu Olimpijakosa izrastao je u jednog od ključnih igrača tima.

Tokom svoje dosadašnje karijere u Evroligi, Mustafa Fal beležio je prosečno 7,3 poena, 4,6 skokova i 1,9 asistencija po utakmici. Njegov dolazak Panatinaikos vidi kao važno pojačanje pod košem pred predstojeće izazove i nove ambicije kluba.

Očekuje se da će ovaj transfer dodatno rasplamsati rivalitet između dva atinska kluba i doneti novu dinamiku predstojećoj sezoni grčkog i evropskog takmičenja.

Pročitaj još

Košarka

Svetislav Pešić završio trenersku karijeru: kraj jedne od najslavnijih epoha evropske košarke

Trofejni stručnjak ušao je u istoriju kao jedini trener sa zlatima na svim FIBA nivoima, ostavivši neizbrisiv trag kroz generacije i gradove poput Gmundena, Bormija, Istanbula i Manile.

Published

on

By

Trofejni stručnjak ušao je u istoriju kao jedini trener sa zlatima na svim FIBA nivoima, ostavivši neizbrisiv trag kroz generacije i gradove poput Gmundena, Bormija, Istanbula i Manile.

Svetislav Pešić, bivši selektor Srbije i jedan od najuspešnijih evropskih košarkaških trenera, zvanično je okončao svoju bogatu trenersku karijeru. Odlaskom Pešića završava se gotovo pola veka duga priča ispunjena brojnim izazovima, velikim uspesima i retkim razočaranjima. Kako je zapisao u svojoj autobiografiji „Moja igra, moj put”, život trenera nije bajka, već niz stalnih borbi i prilagođavanja novim trendovima.

Pešićeva posvećenost košarci bila je ključ njegovog dugotrajnog uspeha. Tokom decenija rada neumorno je učio i usavršavao se, a spremnost da spoji različite generacije igrača donela mu je nezaboravne pobede na najvećim svetskim takmičenjima. U nacionalnim selekcijama predvodio je tri izuzetne generacije koje su ostavile trag u gradovima kao što su Gmunden (1986), Bormio (1987), Istanbul (2001), Indijanapolis (2002), Manila (2023) i Pariz (2024).

Jedinstvenost Svetislava Pešića ogleda se u činjenici da je postao prvi trener koji je osvojio zlatne medalje u svim uzrastima takmičenja pod okriljem Svetske košarkaške federacije (FIBA). Time se upisao među legende evropskog sporta i postavio standarde za sve buduće generacije trenera.

Njegova karijera bila je obeležena ne samo titulama već i sposobnošću da prepozna talente i izgradi timove koji su osvajali srca navijača širom sveta. Bez rezerve ulagao se u razvoj igrača, a njegova rešenja često su bila ispred vremena.

Odlazak Svetislava Pešića iz trenerskog sveta predstavlja kraj jedne epohe za srpsku i evropsku košarku. Nasleđe koje ostavlja biće inspiracija mnogim mladim trenerima i igračima koji dolaze.

Pročitaj još

U Trendu