Connect with us

Fudbal

Šalke 04 obezbedio povratak u Bundesligu trijumfom nad Fortunom Dizeldorf

Gol Kenana Karamana doneo pobedu Šalkeu 04 i potvrdio plasman u elitni rang nemačkog fudbala posle tri godine

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Martin meissner

Gol Kenana Karamana doneo pobedu Šalkeu 04 i potvrdio plasman u elitni rang nemačkog fudbala posle tri godine

Fudbalski klub Šalke 04 zvanično se vratio u Bundesligu nakon što je na svom stadionu Veltins Arena savladao ekipu Fortune iz Dizeldorfa, minimalnim rezultatom, čime je tri kola pre kraja osigurao plasman u najviši rang nemačkog fudbala. Ključni trenutak utakmice zbio se u prvih petnaest minuta, kada je Kenan Karaman postigao jedini gol na susretu, što je bilo dovoljno da domaći tim ne zavisi od ishoda narednih mečeva i konkurencije Hanovera.

Šalke je u ovaj duel ušao sa sedam bodova prednosti nad Hanoverom koji se nalazi na poziciji za promociju. Ekipa iz Gelzenkirhena bila je svesna da joj je dovoljan i bod protiv Fortune kako bi samostalno odlučivala o svojoj sudbini, ali rani pogodak Karamana uklonio je sve dileme. Po završetku meča usledilo je veliko slavlje navijača i igrača na tribinama Veltins Arene, koji su tokom celog perioda od ispadanja 2023. godine ostali uz svoj tim.

Sezona nije počela idealno za Šalke – tokom kraja 2025. i početka 2026. godine zabeležili su seriju od pet utakmica bez pobede i tada izgubili lidersku poziciju na tabeli. Ipak, posle poraza od Bohuma u dvadesetom kolu, Šalke je uspeo da osvoji čak 25 od mogućih 33 boda do kraja prvenstva, čime su napravili ključni iskorak ka povratku među najbolje.

Poseban doprinos dao je Edin Džeko, koji se priključio timu tokom zimskog prelaznog roka i postigao šest golova u nastavku takmičenja. Najefikasniji igrač ove sezone bio je upravo Karaman sa trinaest pogodaka, dok se Sylla upisao sedam puta u listu strelaca.

Ovaj uspeh predstavlja ispunjenje obećanja koje su dali navijačima i sebi – povratak kluba gde mu je mesto među elitom nemačkog fudbala.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fudbal

Michele Kang preuzima kontrolu nad Olimpikom iz Liona

Američka preduzetnica južnokorejskog porekla otkupljuje dug kluba, uz ulaganje od 75 miliona evra i izlazak iz grupe Eagle Football

Published

on

By

Američka preduzetnica južnokorejskog porekla otkupljuje dug kluba, uz ulaganje od 75 miliona evra i izlazak iz grupe Eagle Football

Olimpik Lion, jedan od najtrofejnijih fudbalskih klubova Francuske, prelazi pod kontrolu američke biznismenkе južnokorejskog porekla, Michele Kang. Kang je već godinu dana predsednica kluba, ali sada postaje i većinski vlasnik tako što otkupljuje dug prethodnih vlasnika i obavezuje se na dodatnu finansijsku injekciju od ukupno 75 miliona evra.

U zvaničnom saopštenju Olimpika iz Liona navedeno je da je “Michele Kang lično pristala da otkupi dug glavnih poverilaca Eagle Bidco (grupa bivšeg vlasnika Džona Tekstora) i time postane jedini akcionar sa kontrolnim paketom u OL-u”. Klub je dodatno precizirao: “Kang se obavezala da uloži do 71 milion evra (75 miliona evra uključujući troškove transakcije) u grupu”.

Uspešnost ove operacije zavisiće od odluke Nacionalne direkcije za kontrolu upravljanja (DNCG), koja trenutno procenjuje finansijsku održivost Olimpika iz Liona za nastup u Prvoj ligi Francuske. Ukoliko sve prođe prema planu, klub će napustiti Eagle Football grupaciju Džona Tekstora i vratiti se pod okrilje OL Groupe, zadržavajući status na berzi.

Iz Liona su zahvalili investicionom fondu Ares na podršci prethodnim vlasnicima, kao i glavnim poveriocima – posebno Goldman Sachs-u, MUFG-u i MetLife-u – što su omogućili novu šansu klubu. Podsetimo, Lion je bio suočen sa mogućim ispadanjem u drugu ligu zbog duga od 175 miliona evra, ali je nakon pozitivne procene DNCG povodom promene vlasništva ostao u eliti.

Uprava Džona Tekstora bila je tokom kraja 2024. godine pod čestim upozorenjima DNCG zbog nesređenih finansija i strategije multiposeda – osim Olimpika iz Liona kupio je još Botafogo iz Brazila i RWD Molenbeek iz Belgije.

Olimpik Lion je sedmostruki šampion Francuske (sve titule između 1998. i 2011), ima pet osvojenih kupova, osam Superkupova, jednu Liga kup titulu i jednu evropsku Intertoto kup titulu. Kroz klub su prošli igrači poput Karima Benzeme, Iga Lorisa, Erika Abidala, Bernara Lakomba, Aleksandra Lakazeta i Žana Tigane; Brazilci Soni Anderson, Žuninjo Pernambukano i Endrik; kao i Argentinac Lisandro Lopez.

Pročitaj još

Fudbal

Juventus stao u odbranu Kristijana Ronalda nakon kritika zbog nastupa na Svetskom prvenstvu

Italijanski klub reagovao je na negativne komentare o bivšem igraču, ističući doprinos Kristijana Ronalda tokom njegovog perioda u Torinu.

Published

on

By

Italijanski klub reagovao je na negativne komentare o bivšem igraču, ističući doprinos Kristijana Ronalda tokom njegovog perioda u Torinu.

Fudbalski klub Juventus iz Torina oglasio se povodom kritika koje su upućene njihovom bivšem fudbaleru, Kristijanu Ronaldu, nakon njegove nedavne partije na početku Svetskog prvenstva. Portugalac nije uspeo da ostvari očekivanja navijača i stručne javnosti, što je izazvalo niz negativnih komentara.

Reakcija Juventusa usledila je brzo, a klub je jasno stavio do znanja da ceni sve što je Ronaldo učinio tokom svog boravka u Italiji. Klub iz Torina podsetio je na brojne uspehe i profesionalizam koji je Ronaldo pokazao u dresu Juventusa.

Tokom svog perioda u Juventusu, Kristijano Ronaldo bio je jedan od ključnih igrača tima i ostvario značajan uticaj na rezultate kluba kako u domaćem prvenstvu tako i u evropskim takmičenjima. Njegova posvećenost i radna etika ostali su primer mlađim igračima.

Iz Juventusa su poručili da veruju u kvalitet Ronalda i da smatraju nepravednim trenutne kritike usmerene prema njemu zbog pojedinačne loše utakmice. Klub ističe da jedan slab dan ne može umanjiti sve ono što je portugalski napadač postigao u karijeri.

Ova poruka iz Torina ima za cilj ne samo podršku Ronaldu već i podsećanje sportskih krugova na važnost dugoročnog doprinosa igrača timu. Juventus nastavlja sa pripremama za predstojeće izazove, dok se pažnja fudbalske javnosti i dalje zadržava na učinku Kristijana Ronalda na međunarodnoj sceni.

Pročitaj još

Fudbal

Óscar García Junyent novi trener Pogona Ščećin na trogodišnjem ugovoru

Španski stručnjak, poznat po radu sa mladim igračima, preuzeo je ekipu Pogona posle odlaska iz Ajaksa i dolazi sa asistentskim timom iz Amsterdama.

Published

on

By

Španski stručnjak, poznat po radu sa mladim igračima, preuzeo je ekipu Pogona posle odlaska iz Ajaksa i dolazi sa asistentskim timom iz Amsterdama.

Óscar García Junyent postavljen je za novog trenera Pogona Ščećin, sa kojim je potpisao trogodišnji ugovor, svega dan nakon što je napustio Ajaks. Poljski klub je zvanično objavio da im se pridružuje stručnjak koji je prethodno vodio kako omladinski tako i prvi tim amsterdamskog velikana. Pogon je već prošle godine pokušao da angažuje Garcíu, ali se tada odlučio za angažman u Holandiji.

U zvaničnom saopštenju kluba navodi se: „Óscar je priznat kao specijalista za razvoj igrača, stvaranje pobedničke kulture i implementaciju atraktivnog stila igre zasnovanog na posedu lopte. Timovi pod njegovim vođstvom poznati su po visokom nivou organizacije, intenzitetu, tehničkom kvalitetu i posvećenosti dominaciji nad protivnikom.“

Predsednik kluba Aleks Haditaghi istakao je: „Od prvih razgovora sa Óscarom bilo je jasno da delimo istu viziju o potencijalu Pogona Ščećin. Tražili smo trenera sa bogatim iskustvom, čvrstim karakterom, strašću za razvoj igrača i snažnom posvećenošću ofanzivnoj i atraktivnoj igri. Óscar poseduje sve te kvalitete.“

García (53) će tako nastaviti svoju međunarodnu karijeru koja uključuje vođenje Makabija Tel Aviv (2012–13 i 2014), Brajtona (2013–14), Votforda (2014), Salcburga (2015–17), Sent Etjena (2017), Olimpijakosa (2018), Remsa (2021–22), OH Levena (2023–24), Chivasa (2025) i Ajaksa (2026).

Stručni štab Pogona biće dodatno pojačan dolaskom Enrikea Sanza Ramíreza, doskorašnjeg saradnika iz Ajaksa, koji će biti zadužen za fizičku pripremu prvog tima.

Pogon Ščećin prethodnu sezonu završio je na devetom mestu Ekstraklase. Klub želi da se pod vođstvom Óscara Garcíe vrati uspešnim sezonama kakve su bile treće mesto u sezonama 2020/21 i 2021/22 te četvrto mesto u naredne tri sezone. Dodatno, Pogon je bio vicešampion Kupa Poljske u sezonama 2023/24 i 2024/25.

Pročitaj još

U Trendu