Connect with us

Svet

Volodimir Zelenski ponudio Rusiji energetsko primirje u uslovima tekuće krize

Predsednik Ukrajine predložio obustavu napada na energetske objekte, ruskoj strani predlog prosleđen preko SAD

Published

on

Foto Izvor:

Predsednik Ukrajine predložio obustavu napada na energetske objekte, ruskoj strani predlog prosleđen preko SAD

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da je Ukrajina ponudila Rusiji mogućnost energetskog primirja, pod uslovom da Moskva prestane sa napadima na ukrajinske energetske objekte. Ova inicijativa je, kako je istaknuto, prosleđena ruskoj strani posredstvom Sjedinjenih Američkih Država.

“Sve što Rusi mogu da zarade od šokantnih cena nafte, daće za rat. Ovaj prioritet se za njih još nije promenio. Stoga je svako ograničenje koje napravimo u vezi sa njihovom sposobnošću da izvoze naftu ispravno. Ako je Rusija spremna da prestane da napada naš energetski sektor, bićemo spremni da im odgovorimo istom merom”, naveo je Zelenski u večernjem obraćanju.

Zelenski je naglasio i trenutnu napetost na globalnom tržištu nafte, ukazujući da se kriza pogoršala zbog nerešene situacije oko Irana. “Zemlje koje proizvode naftu sada, a među njima i Rusija, mogu više da zarade. A naši dronovi, naše rakete ograničavaju Rusiju u tome, hvala našim vojnicima na njihovoj preciznosti”, poručio je on.

Prema njegovim rečima, u Ukrajini su posebno razgovarali o dubokim udarima na rusku infrastrukturu sa vrhovnim komandantom i načelnikom Generalštaba.

Zvaničnih reakcija ruske strane na ovu ponudu za sada nema. Zelenski je istakao da je predlog jasno komuniciran i da se očekuje odgovor.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Zemljotresi pogodili Venecuelu, više od 235 poginulih i hiljade povređenih

Vlasti proglasile vanredno stanje, spasilačke ekipe tragaju za preživelima dok je infrastruktura u kolapsu

Published

on

By

Vlasti proglasile vanredno stanje, spasilačke ekipe tragaju za preživelima dok je infrastruktura u kolapsu

Dva snažna zemljotresa jačine 7,5 i 7,2 stepena po Rihterovoj skali pogodila su Venecuelu tokom noći između srede i četvrtka, izazvavši velike ljudske i materijalne gubitke, saopštilo je Ministarstvo zdravlja. Prema poslednjim podacima, poginulo je najmanje 235 osoba, dok je oko 4.300 ljudi povređeno.

Ministar zdravlja Karlos Alvarado izjavio je da su bolnice preopterećene i da medicinsko osoblje radi u vanrednim uslovima kako bi pružilo pomoć povređenima. “Naše bolnice rade u vanrednim uslovima. Fokus nam je na spasavanju života onih čije je stanje kritično,” naveo je Alvarado u zvaničnoj izjavi.

Vlasti su proglasile vanredno stanje nakon serije potresa, dok je infrastruktura širom zemlje ozbiljno oštećena. Vazdušni i železnički saobraćaj su obustavljeni, a škole su zatvorene do daljeg dok se ne proceni stabilnost objekata.

Spasilačke ekipe su na terenu i tragaju za preživelima pod ruševinama. Nadležni upozoravaju da bi broj žrtava mogao da raste kako se potraga nastavlja. “Spasilačke operacije su u toku i ulažu se svi napori da se pronađu preživeli,” navodi se u saopštenju nadležnih službi.

Venecuela se, prema navodima zvaničnika, suočava sa jednom od najvećih prirodnih katastrofa u svojoj novijoj istoriji, dok međunarodna zajednica pažljivo prati razvoj situacije.

Pročitaj još

Svet

SAD pretrpeli prvi poraz na Svetskom prvenstvu 2026. protiv Turske

Američka fudbalska reprezentacija potvrdila plasman u nokaut fazu uprkos porazu, navode organizatori turnira

Published

on

By

Američka fudbalska reprezentacija potvrdila plasman u nokaut fazu uprkos porazu, navode organizatori turnira

Muška fudbalska reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država pretrpela je prvi poraz na Svetskom prvenstvu 2026. godine, izgubivši od selekcije Turske rezultatom 3:2. Utakmica je odigrana u četvrtak uveče na stadionu SoFi u Inglewoodu, Kalifornija. Prema informacijama organizatora prvenstva, američka ekipa će, uprkos ovom rezultatu, nastaviti takmičenje u nokaut fazi nakon što je ranije obezbedila prolaz sa dve pobede u grupi.

Američki tim je poveo već u prvim minutima susreta, postigavši gol u trećem minutu utakmice. Turska reprezentacija je potom izjednačila, postigavši svoj prvi gol na turniru svega nekoliko minuta kasnije. Ostatak utakmice protekao je u izjednačenoj igri, a Turska je na kraju ostvarila pobedu sa jednim golom razlike.

Pre ovog susreta, SAD su zabeležile pobede nad Australijom i Paragvajem. Protiv Australije, američki tim je trijumfovao rezultatom 2:0, čime je obezbeđen plasman u narednu rundu takmičenja. U prvom kolu grupne faze, Sjedinjene Države su savladale Paragvaj sa 4:1. Ove dve pobede predstavljaju značajan uspeh za američku reprezentaciju, jer je do sada samo u dva navrata ostvarila po dve pobede na jednom Svetskom prvenstvu, i to 1930. i 2002. godine.

Nakon grupne faze, SAD će svoje naredne utakmice u nokaut fazi igrati u Santa Klari, Kalifornija, gde će 1. jula odmeriti snage sa protivnikom koji će biti poznat nakon završetka svih mečeva u grupama. Organizatori navode da je najverovatniji protivnik Bosna i Hercegovina. Ako američki tim ostvari pobedu u ovom susretu, predviđeno je da sledeću utakmicu odigra u Sijetlu, a eventualni plasman u četvrtfinale vodio bi ih nazad u Inglewood. Potencijalno, polufinale bi igralo u Arlingtonu, Teksas.

U dosadašnjoj istoriji nastupa na svetskim prvenstvima, muška reprezentacija SAD je samo jednom zabeležila pobedu u nokaut fazi, i to 2002. godine protiv Meksika, rezultatom 2:0.

Organizatori turnira ističu da će priče o daljem toku takmičenja biti ažurirane kako bude poznato više informacija.

Pročitaj još

Svet

Interna prepiska otkriva pokušaje uticaja na CDC tokom pandemije

Objavljena dokumenta pokazuju komunikaciju između tima Roberta F. Kenedija mlađeg i Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD, navode zvaničnici

Published

on

By

Objavljena dokumenta pokazuju komunikaciju između tima Roberta F. Kenedija mlađeg i Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD, navode zvaničnici

Novi set internih mejlova osvetljava kako je Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u Sjedinjenim Američkim Državama donosio neke od najkontroverznijih odluka tokom druge polovine mandata predsednika Donalda Trampa. U dokumentima se vidi i na koji način su zvaničnici CDC-a reagovali na pritiske iz tima tadašnjeg sekretara za zdravlje i socijalne usluge Roberta F. Kenedija mlađeg.

Mejlovi, koji su objavljeni od strane demokrata u Odboru za zdravlje, obrazovanje, rad i penzije Senata, pokrivaju period od ranih dana administracije, uključujući i odluku Ministarstva zdravlja da obustavi promotivnu kampanju za vakcinaciju protiv gripa. Dokumenta su predata odboru od strane bivše glavne medicinske službenice CDC-a, dr Debre Houri, koja je podnela ostavku nakon smene tadašnje direktorke CDC-a, Suzan Monarez, u avgustu prošle godine.

Prema navodima iz izveštaja odbora, senator Bernie Sanders, koji je nezavisni član Senata iz Vermonta, ocenio je da komunikacija pokazuje da je tim Roberta F. Kenedija mlađeg „stavljao politiku ispred javnog zdravlja, zanemarujući preporuke stručnjaka i ugrožavajući građane, posebno decu”. Zvaničnici Ministarstva zdravlja nisu se do trenutka objavljivanja javno oglašavali povodom navoda iz dokumenata.

Jedan od ključnih događaja iz mejlova odnosi se na februar 2025. godine, kada je tokom sezone gripa tadašnja zvaničnica CDC-a za komunikacije, Nikol Kofin, obavestila kolege da je šef komunikacija Ministarstva zdravlja, Endrju Nikson, zatražio povlačenje svih promotivnih materijala koji ohrabruju vakcinaciju protiv gripa. U mejlu se navodi da je takav zahtev „došao direktno od sekretara”. Kofin je dalje objasnila da je plan bio da se javnosti šalju poruke o „informisanom pristanku”, odnosno da se građanima pruže informacije o rizicima i koristima vakcinacije.

Dodatna prepiska pokazuje kako su drugi zvaničnici CDC-a uključeni u proces razmene informacija i konsultacija unutar agencije, dok je tema vakcinacije ostala predmet internih rasprava. Odbor za zdravlje Senata objavio je i propratni memorandum u kojem se navodi da je uticaj tima sekretara Kenedija imao značajan odjek na odluke CDC-a, naročito u vezi sa strategijama komunikacije tokom zdravstvenih kampanja.

Dokumenti takođe upućuju na širi kontekst promena u rukovodstvu CDC-a i ostavki koje su usledile nakon smene direktorke Monarez. Bivša glavna medicinska službenica dr Debra Houri navela je u ostavci zabrinutost u vezi sa očuvanjem naučne nezavisnosti CDC-a. Povodom objavljivanja dokumenata, zvaničnici iz više državnih institucija nisu dali zvanične komentare.

Objavljivanje internih mejlova dolazi u trenutku kada su pitanja poverenja u javne zdravstvene institucije i dalje aktuelna, a debate o ulozi političkog uticaja na naučne odluke nastavljaju da izazivaju pažnju javnosti.

Pročitaj još

U Trendu