Connect with us

Svet

Američke snage spasile pilota F-15 u Iranu posle višesatne potrage

Vojska Sjedinjenih Država izvela operaciju spasavanja, pilot bezbedan i u stabilnom stanju

Published

on

Foto Izvor:

Vojska Sjedinjenih Država izvela operaciju spasavanja, pilot bezbedan i u stabilnom stanju

Američke oružane snage izvele su akciju spasavanja pilota borbenog aviona F-15 koji je oboren iznad teritorije Irana u petak, potvrđeno je iz zvaničnih izvora. Prema navodima, pilot je pronađen živ i nalazi se u stabilnom stanju nakon što je spasilačka operacija uspešno završena posle više od 24 sata potrage.

Zvaničnici su saopštili da je pilot, visokorangirani oficir, spasavan iz neprijateljskog okruženja u planinskom području Irana, gde su intenzivne potrage trajale satima. U akciji su učestvovale brojne američke letelice, a operacija je izvedena uz detaljno praćenje i koordinaciju vojnih struktura.

“Za jednog od naših oficira, koji je i veoma poštovani pukovnik, sa zadovoljstvom mogu da saopštim da je bezbedan i zdrav. Ova operacija potrage i spasavanja smatra se jednom od najsmelijih u istoriji naše vojske”, navedeno je u zvaničnom saopštenju.

Dodaje se da je pilot zadobio povrede, ali da će se oporaviti. U istoj izjavi potvrđeno je i prethodno spasavanje još jednog pilota, koje nije bilo odmah objavljeno iz bezbednosnih razloga.

Prema dostupnim informacijama, iranske vlasti su ranije raspisale nagradu za hvatanje pilota i pozivale građane da ga predaju. Prvi pilot iz oborenog aviona spasen je nekoliko sati nakon incidenta, dok je drugi pronađen nakon višednevne potrage. Zvaničnici ističu da tokom dve odvojene spasilačke operacije nije bilo poginulih ni ranjenih među američkim vojnicima.

“Činjenica da su obe operacije izvedene bez gubitaka potvrđuje sposobnost i nadmoć vojske Sjedinjenih Država u složenim uslovima na neprijateljskoj teritoriji”, navodi se u saopštenju.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Iran pristao na nuklearne inspekcije, Tramp najavio održavanje otvorenog Ormuskog moreuza

Američki predsednik saopštio da su postignuti značajni pomaci u pregovorima i da sredstva za Iran idu na poseban račun

Published

on

By

Američki predsednik saopštio da su postignuti značajni pomaci u pregovorima i da sredstva za Iran idu na poseban račun

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je Iran pristao na sprovođenje “nuklearnih inspekcija najvišeg nivoa u budućnosti”, navodeći da je time ostvaren značajan napredak u dosadašnjim pregovorima, kako je saopšteno. U objavi na društvenim mrežama, Tramp je naglasio da dogovor omogućava “nuklearnu iskrenost” i ukazao da su iranske vlasti načinile “velike ustupke”.

Na osnovu postignutog dogovora, američki predsednik je saopštio da će Ormuski moreuz ostati otvoren, ali je dodao da američke snage zadržavaju mogućnost uspostavljanja blokade ukoliko to bude potrebno. Takođe je istakao da će eventualna sredstva koja bude oslobodilo američko Ministarstvo finansija biti prebačena na tzv. “escrow račun” – poseban bankovni račun pod nadzorom treće, neutralne strane, koji se može koristiti samo pod unapred definisanim uslovima. Prema njegovim rečima, taj novac biće pod kontrolom SAD i koristiće se isključivo za nabavku hrane i medicinskih potrepština za Iran, prvenstveno iz Sjedinjenih Američkih Država.

Tramp je naveo da je reč o “humanitarnoj meri” čiji je cilj obezbeđivanje osnovnih namirnica i lekova za stanovništvo Irana. Takođe je istakao da “razgovori dobro napreduju”. On je saopštio da je prethodnog dana kroz Ormuski moreuz prošlo 19 miliona barela nafte, što je, prema njegovim rečima, “rekord svih vremena”.

“Cene nafte padaju, a svet je mnogo bezbednije mesto”, izjavio je Tramp.

Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei demantovao je danas navode o održavanju bilo kakvog sastanka sa generalnim direktorom Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafaelom Grosijem, kao i tvrdnje o postizanju dogovora o inspekciji iranskih nuklearnih postrojenja koja su bila pogođena u nedavnim napadima.

Pročitaj još

Svet

Sud u Juti odlučio: bivši cimer osumnjičenog za ubistvo neće svedočiti na ročištu

Sudija odbio zahtev odbrane, preliminarno ročište u slučaju ubistva Čarlija Kirka nastavlja se bez iskaza bivšeg cimera

Published

on

By

Sudija odbio zahtev odbrane, preliminarno ročište u slučaju ubistva Čarlija Kirka nastavlja se bez iskaza bivšeg cimera

Sud u Juti doneo je 23. juna 2026. godine odluku da bivši cimer osumnjičenog za ubistvo Čarlija Kirka, Tajlera Robinsona, neće morati da svedoči lično tokom preliminarnog ročišta. Odluka je doneta na osnovu procene sudije Tonija Grafa, koji je naveo da je cilj preliminarnog ročišta utvrđivanje postojanja dovoljnog broja dokaza za pokretanje suđenja, a ne ocena krivice ili nevinosti.

Sudija je istakao da se kredibilitet potencijalnih svedoka može razmatrati tokom glavnog suđenja, ukoliko do njega dođe. Odbrana je prethodno podnela zahtev da bivši cimer, koji je ujedno bio i emotivni partner osumnjičenog, da iskaz pred sudom, ali je taj zahtev odbijen.

Takođe, sud je odložio donošenje odluke o mogućim sankcijama za tužilaštvo zbog javnih komentara o fragmentu metka pronađenom tokom autopsije. Odbrana je tvrdila da su ti komentari mogli uticati na potencijalne porotnike i zatražila da se obustavi mogućnost izricanja smrtne kazne zbog navodnog uticaja na javnost.

Osumnjičeni Tajler Robinson, star 23 godine, još nije izjasnio o krivici. Protiv njega je podignuta optužnica za teško ubistvo u vezi sa događajem od 10. septembra, kada je Čarli Kirk, saveznik tadašnjeg predsednika Trampa, smrtonosno ranjen dok se obraćao okupljenima na Univerzitetu Juta Veli.

Prema navodima tužilaštva, DNK tragovi koji odgovaraju Robinsonu pronađeni su na obaraču puške, čauri i dva neispaljena metka. Takođe se navodi da je Robinson navodno poslao svom cimeru poruku u kojoj navodi da je ciljano izabrao Kirka zbog njegovih stavova. Odbrana je u sudskim podnescima iz maja osporila mogućnost povezivanja fragmenta metka pronađenog tokom autopsije sa puškom pronađenom u blizini mesta događaja, pozivajući se na analizu federalne agencije za alkohol, duvan, vatreno oružje i eksplozive.

Odbrana je tražila dodatno vreme za pregled dokaza, uključujući fragment metka i izveštaj vještaka, zbog čega je preliminarno ročište već jednom bilo odloženo. Poslednja rešenja suda u vezi sa izjavama tužilaštva i mogućim sankcijama očekuju se krajem nedelje. Istraga u ovom slučaju se nastavlja, a sudski proces ostaje u preliminarnoj fazi.

Pročitaj još

Svet

Združene snage SAD i saveznika započele vojnu vežbu u Indo-Pacifiku

Vojne snage sprovode multinacionalne manevre na Marijanskim ostrvima, Guamu i u Japanu uz učešće više komandi

Published

on

By

Vojne snage sprovode multinacionalne manevre na Marijanskim ostrvima, Guamu i u Japanu uz učešće više komandi

Združene snage Pacifičke komande Sjedinjenih Američkih Država, zajedno sa savezničkim i partnerskim jedinicama, započele su danas veliku vojnu vežbu u regionu Indo-Pacifika, prema zvaničnim informacijama. Vežba će trajati do 1. jula, a aktivnosti će se odvijati na Severnim Marijanskim Ostrvima, Guamu, u Japanu i na morskim poligonima Marijanskih ostrva.

Ova multinacionalna, dvogodišnja terenska vežba fokusirana je na unapređenje interoperabilnosti u višedomenskom okruženju, uključujući kopno, more, vazduh, kosmos i sajber-prostor. Učesnici kroz ove aktivnosti razvijaju sposobnost otkrivanja, lociranja, praćenja i angažovanja jedinica u različitim scenarijima, kao i projiciranja zajedničke borbene moći.

U vežbi učestvuju i Svemirska komanda SAD i Transportna komanda SAD, što dodatno proširuje saradnju između borbenih komandi. Ova saradnja je ključna za efikasno reagovanje na krize, vanredne situacije, humanitarnu pomoć, prirodne katastrofe i potencijalne oružane sukobe.

Admiral mornarice Stiv Kiler, komandant Pacifičke flote SAD, izjavio je da ova vežba potvrđuje posvećenost Sjedinjenih Država slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku. On je naglasio značaj integracije naprednih višedomenskih kapaciteta sa saveznicima za jačanje zajedničkog delovanja i projekciju borbene moći u borbi protiv savremenih bezbednosnih izazova.

Prema zvaničnim podacima, ovogodišnja vežba je jedanaesta po redu otkako je prvi put održana 2006. godine, a drugi put da su Snage za samoodbranu Japana integrisane u proces planiranja i izvršenja. Od 2024. vežba je proširena u multilateralni format, što omogućava efikasniji odgovor na bezbednosne izazove i primenu savremenih tehnologija i strategija.

Pročitaj još

U Trendu