Connect with us

Svet

Donald Tramp izjavio da je reakcija SAD sprečila globalni sukob sa Iranom

Bivši predsednik SAD naveo da bi bez američke intervencije došlo do trećeg svetskog rata

Published

on

Foto Izvor:

Bivši predsednik SAD naveo da bi bez američke intervencije došlo do trećeg svetskog rata

Donald Tramp, bivši predsednik Sjedinjenih Američkih Država, obratio se javnosti iz Ovalnog kabineta u okviru 17. dana rata protiv Irana. U svom izlaganju, Tramp je naglasio da ne želi ratove, ali je istakao da je reakcija Sjedinjenih Država bila neophodna kako bi se izbegao veći globalni sukob.

“Ne želim ratove. Oni su nasilni, opaki ljudi. Da imaju nuklearno oružje, upotrebili bi ga”, izjavio je Tramp, misleći na Iran. Dodao je da oni koji smatraju da Iran treba da poseduje nuklearno oružje, greše, jer bi, prema njegovim rečima, upotrebili to oružje ne samo protiv Izraela, već i na širem području Bliskog istoka.

Tramp je takođe pomenuo da su Iran iznenada počeli da šalju projektile u radijusu od 1.000 milja i da su eliminisali pojedine osobe odgovorne za finansije unutar svojih struktura. U obraćanju je istakao i podršku drugih zemalja tokom sukoba, navodeći da je očekivao više pomoći od pojedinih država, uključujući Kinu i Japan, i izrazio razočaranje u odnos NATO saveznika prema Sjedinjenim Državama.

“Kina i Japan ne bi trebalo da nam zahvaljuju, trebalo bi da nam pomažu. Neke zemlje su me razočarale. Problem s NATO je što ćemo mi uvek biti uz njih, ali oni neće biti uz nas”, rekao je Tramp. On je naveo da su SAD potrošile bilione dolara na odbranu drugih zemalja, dok je pomoć saveznika izostala.

Tramp je posebno istakao svoju odluku da poništi nuklearni sporazum sa Iranom koji je prethodno potpisao Barak Obama, tvrdeći da bi, da to nije učinio, Izrael bio ugrožen. “Da nisam uništio nuklearni sporazum Barka Huseina Obame sa Iranom, Izraela danas ne bi bilo”, rekao je Tramp.

Govoreći o trenutnoj situaciji, Tramp je naglasio da je svojim potezima sprečio izbijanje trećeg svetskog rata. “Da nismo reagovali protiv Irana, došlo bi do nuklearnog rata. Došlo bi do trećeg svetskog rata. Ako verujete da Iran ne bi trebalo da ima nuklearno oružje, onda mora da vam se sviđa ono što sam učinio. Oni nemaju oružje, nemaju vodstvo. Moj najveći problem je što ne znam s kim bi trebalo da razgovaram. Vrlo sam ponosan na ono što smo učinili”, izjavio je Tramp.

Na pitanje novinara o mogućem kraju rata, Tramp je odgovorio da očekuje da će sukob uskoro biti završen.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Pucnjava u Montrealu: tri osobe poginule, dve povređene u naselju Kot de Než

Policija istražuje incident u kojem su stradali policajac, osumnjičeni i civil, dok su dve osobe ranjene

Published

on

By

Policija istražuje incident u kojem su stradali policajac, osumnjičeni i civil, dok su dve osobe ranjene

U pucnjavi koja se dogodila u ponedeljak ujutru u montrealskom naselju Kot de Než poginule su tri osobe: policajac Mohamed Lamin Benreduan (34), osumnjičeni napadač i jedan civil, dok su još dve osobe ranjene, potvrđeno je iz policijskih izvora. U zvaničnom saopštenju navedeno je da je policajac Benreduan bio zaposlen u policijskoj službi od 2021. godine.

“Sa dubokom tugom potvrđujemo smrt policajca Mohameda Lamina Benreduana na dužnosti. Njegova posvećenost i profesionalizam zauvek će ostati u našim sećanjima”, navodi se u izjavi policije.

Jedan od povređenih je policajac koji se nalazi u stabilnom stanju, dok je jedan civil zadobio lakše povrede.

Prema izjavama zvaničnika, policija je pozvana nakon što je svedok prijavio da je na ulici primetio osobu sa pištoljem. “Osumnjičeni koji je bio umešan u pucnjavu je ubijen”, izjavio je šef policije Fadi Dager.

Lokalni mediji prenose da je osumnjičeni napadač navodno distribuirao liflete sa nasilnim porukama usmerenim protiv žena i da je bio povezan sa mizoginom subkulturom poznatom kao ‘insel’. Na video snimku koji je kružio društvenim mrežama čulo se najmanje 29 pucnjeva.

Istraga o ovom incidentu je u toku, a policija apeluje na građane da dostave sve relevantne informacije u vezi sa slučajem.

Pročitaj još

Svet

Australijska policija zaplenila 2,7 tona kokaina u Sidneju, uhapšena dva muškarca

Policija sprovodi istragu najveće zaplene kokaina u istoriji Australije, osumnjičeni zadržani u pritvoru

Published

on

By

Policija sprovodi istragu najveće zaplene kokaina u istoriji Australije, osumnjičeni zadržani u pritvoru

Australijska policija izvršila je najveću zaplenu kokaina u istoriji zemlje, pronašavši 2,7 tona droge u sistemu podzemnih bunkera na imanju u zapadnom delu Sidneja, u mestu Londonderi, u petak, kako je saopšteno iz policijskih izvora. Dva muškarca, starosti 21 i 25 godina, uhapšena su na licu mesta nakon što su navodno pokušali da pobegnu.

Prema policijskim informacijama, kokain je bio skriven u posebnim odeljcima ispod lažnih podova u tri brodska kontejnera. Vrednost zaplenjene droge na ilegalnom tržištu procenjuje se na oko 816 miliona australijskih dolara (približno 500 miliona evra). Osumnjičeni su optuženi za posedovanje komercijalne količine ilegalno uvezene droge i zadržani su u pritvoru nakon sudskog ročišta održanog u subotu.

Policija navodi da je droga prokrijumčarena u Australiju preko grada Midž Point na severu Kvinslenda, a da je zaplena deo višemesečne operacije pod nazivom „Minđang“ koja je pokrenuta u maju. “Ova zaplena rezultat je zajedničkog rada više policijskih jedinica i predstavlja veliki udarac organizovanom kriminalu”, navodi se u zvaničnoj izjavi policije.

Osumnjičeni se suočavaju sa mogućom doživotnom kaznom zatvora ukoliko budu osuđeni. Istraga je u toku, a policija nastavlja sa prikupljanjem dokaza i identifikacijom ostalih članova kriminalne grupe povezane sa švercom ove količine kokaina.

Pročitaj još

Svet

Tramp najavio predstavljanje dokaza o navodnom vandalizmu na Reflecting Pool pred sudom

Bivši predsednik SAD tvrdi da je vandalizam uzrok oštećenja, dok zvanične službe nisu potvrdile te navode

Published

on

By

Bivši predsednik SAD tvrdi da je vandalizam uzrok oštećenja, dok zvanične službe nisu potvrdile te navode

Bivši predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je u ponedeljak da će dokazi koji potkrepljuju njegove tvrdnje o navodnom vandalizmu na Reflecting Pool u Vašingtonu biti predstavljeni pred sudom. Tramp je naveo da je veliki rez, za koji smatra da je dug oko 350 stopa, uzrokovao ljuštenje boje na ovom značajnom nacionalnom spomeniku, koji je nedavno renoviran.

U razgovoru sa novinarima, Tramp je izneo tvrdnju da je za probleme sa oštećenjem površine Reflecting Pool odgovoran vandalizam, a ne, kako su nagađali pojedini izvori, moguće greške u izradi ili materijalima upotrebljenim tokom renoviranja vrednog 14,7 miliona dolara. Prema njegovim rečima, nepoznate osobe su napravile rez na potezu između Memorijala Drugog svetskog rata i Lincolnovog memorijala.

Američka Park policija je potvrdila da je u vezi sa vandalskim delima na Reflecting Pool privedeno pet osoba, dok je još pet osoba dobilo federalne prekršajne prijave. Međutim, ni izvođač radova na projektu, niti Nacionalna služba za parkove nisu zvanično potvrdili da je rez na površini bazena uzrok trenutnog stanja ljuštenja boje.

Na pitanje novinara da li poseduje materijalne dokaze, poput fotografija ili video zapisa, Tramp je odgovorio da je lično video pomenuti rez. “Kada imate rez od 350 stopa, zar mislite da to nije dokaz?”, naveo je Tramp, dodajući da bi novinari mogli da se obrate nadležnim iz Park službe ili sekretaru unutrašnjih poslova radi uvida.

Novinarima na terenu nije pošlo za rukom da na licu mesta pronađu pomenuti rez, dok je Tramp naveo da su nadležni iz Park službe u mogućnosti da pokažu dokaze. Takođe je naglasio da postoje i fotografije koje će biti predložene kao dokazni materijal u sudskom postupku.

Zvanične službe do ovog trenutka nisu potvrdile Trampove tvrdnje o uzročnicima oštećenja Reflecting Pool-a. Slučaj ostaje predmet daljeg razmatranja, a svi relevantni dokazi biće predstavljeni u okviru sudskog postupka.

Pročitaj još

U Trendu