Connect with us

Politika

Marko Đurić razgovarao u Panama Sitiju sa ministrom Sent Vinsenta i Grenadina

Sastanak održan na marginama Generalne skupštine Organizacije američkih država, razgovarano o jačanju saradnje

Published

on

Foto Izvor:

Sastanak održan na marginama Generalne skupštine Organizacije američkih država, razgovarano o jačanju saradnje

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Panama Sitiju sa ministrom spoljnih poslova, spoljne trgovine, stranih investicija i poslova dijaspore Sent Vinsenta i Grenadina Dvajtom Ficdžeraldom Bramblom, na marginama Generalne skupštine Organizacije američkih država, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova. Đurić je istakao da Srbiju i Sent Vinsent i Grenadine povezuju dobri i prijateljski odnosi, kao i privrženost principima međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija. On je zahvalio na podršci Sent Vinsenta i Grenadina najvažnijim nacionalnim pitanjima Srbije.

Ministar Đurić je izrazio interesovanje za intenziviranje političkog dijaloga i realizaciju poseta na visokom nivou, uz upućen poziv ministru Bramblu da poseti Srbiju. Tokom razgovora, Đurić je ukazao na potencijale za razvoj saradnje u oblasti prosvete kroz program stipendiranja stranih studenata “Svet u Srbiji” i pozvao mlade iz Sent Vinsenta i Grenadina da konkurišu za studiranje u Srbiji.

Đurić je naglasio da Srbija pozdravlja odluku Sent Vinsenta i Grenadina da učestvuje na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027, izražavajući zadovoljstvo što će delegacija ove zemlje imati priliku da predstavi svoje potencijale na svetskoj izložbi. Sagovornici su razmotrili i unapređenje saradnje u okviru regionalnih organizacija Latinske Amerike i Kariba, sa ciljem jačanja veza između Srbije i tih geografski udaljenih, ali prijateljskih zemalja.

“Srbija je posvećena jačanju prijateljskih odnosa i saradnje sa državama Latinske Amerike i Kariba”, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Ministar Đurić boravi u višednevnoj poseti Panami.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Predsednik Vučić predstavio robote Milutina i Dragutina ispred Narodne skupštine

Predsednik pozvao građane na skup 27. juna u Beogradu, ističući značaj zajedništva i spoj tradicije i moderne tehnologije

Published

on

By

Predsednik pozvao građane na skup 27. juna u Beogradu, ističući značaj zajedništva i spoj tradicije i moderne tehnologije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio je danas u Beogradu robote Milutina i Dragutina, koji su bili obučeni u tradicionalne srpske nošnje i šajkače, i pozvao građane, posebno mlade, da 27. juna u 18 časova dođu na plato ispred Narodne skupštine. Vučić je istakao da roboti igraju “Moravac” i naglasio važnost očuvanja tradicije uz razvoj moderne Srbije.

“Poštovani građani, ovo su Milutin i Dragutin. Moja dvojica prijatelja, naši roboti, srpski roboti — sve je tu: nošnja naša, šajkača i ‘Moravac’, koji igraju mnogo bolje nego ja”, izjavio je predsednik Vučić tokom predstavljanja, a potom pokušao da zaigra sa robotima.

Vučić je naglasio da je cilj skupa zajedništvo i gradnja moderne države uz očuvanje kulturne baštine: “Pozivam vas sve da 27. u 18 časova budete na platou ispred Narodne skupštine, da pokažemo svim građanima šta je budućnost. Posebno pozivam mlade, jer vi ste ti koji treba da vodite zemlju u budućnosti, od vas mnogo toga moramo da naučimo. Ne smemo da delimo zemlju, moramo da pokažemo poštovanje prema starijima i da se zajedno borimo za našu Srbiju. Naša Srbija mora da bude moderna zemlja, ali i zemlja koja čuva svoju tradiciju, koja je štiti i brani. A Milutin i Dragutin su tu da nam u svemu tome pomognu. Dakle, zajedno gradimo budućnost Srbije — živela Srbija! 27. u 18 sati”, poručio je Vučić.

Predsednik je, uz šaljiv komentar da roboti igraju bolje od njega, pokazao povezivanje tehnologije i nacionalne tradicije. Skup će biti održan 27. juna u 18 časova na platou ispred Narodne skupštine u Beogradu, sa ciljem afirmisanja zajedništva i modernih vrednosti u društvu.

Pročitaj još

Politika

Premijer Đuro Macut obišao bazu žandarmerije u Beogradu povodom jubileja jedinice

Predsednik vlade sa saradnicima posetio odred žandarmerije, ističući značaj jubileja i dugu tradiciju jedinice

Published

on

By

Predsednik vlade sa saradnicima posetio odred žandarmerije, ističući značaj jubileja i dugu tradiciju jedinice

Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut, zajedno sa državnim sekretarom Vladanom Zagrađaninom i direktorom policije generalom policije Draganom Vasiljevićem, obišao je danas bazu odreda žandarmerije u Beogradu, povodom obeležavanja 25 godina od ponovnog formiranja ove jedinice, kako je saopšteno iz nadležnih institucija. Tom prilikom istaknuto je da žandarmerija predstavlja jedan od ključnih stubova odbrane Republike Srbije.

Premijer Macut je u obraćanju čestitao žandarmeriji značajan jubilej i zahvalio pripadnicima na posvećenosti i radu. “Koristim današnju priliku da se u ime Vlade Republike Srbije i u svoje lično ime zahvalim i čestitam žandarmeriji na ovom značajnom jubileju. To nije 25 godina postojanja u novom sazivu, to je zapravo istorija koja traje preko 160 godina”, rekao je Macut, podsećajući na dugu tradiciju ove jedinice.

Državni sekretar Vladan Zagrađanin i direktor policije Dragan Vasiljević pridružili su se premijeru tokom obilaska baze, naglašavajući važnost žandarmerije u sistemu bezbednosti i očuvanju reda i mira. U zvaničnoj izjavi istaknuto je da je žandarmerija tokom proteklih decenija imala ključnu ulogu u zaštiti građana i teritorijalnog integriteta zemlje.

Tokom posete nije bilo najava o dodatnim merama ili promenama u radu jedinice, a obeležavanje jubileja proteklo je u zvaničnoj i svečanoj atmosferi. Predstavnici vlade i policije izrazili su očekivanje da će žandarmerija i u narednom periodu nastaviti da doprinosi bezbednosti Republike Srbije.

“Žandarmerija je kroz istoriju, posebno u poslednjih 25 godina, bila značajan oslonac državne bezbednosti”, navodi se u izjavi premijera Macuta.

Pročitaj još

Politika

Predsednik Vučić uputio saučešće Venecueli i ponudio pomoć nakon zemljotresa

Vlada Srbije izrazila spremnost da pruži podršku Venecueli, predsednik Vučić poručio da je Srbija uz prijateljski narod

Published

on

By

Vlada Srbije izrazila spremnost da pruži podršku Venecueli, predsednik Vučić poručio da je Srbija uz prijateljski narod

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je iskreno saučešće građanima Venecuele povodom nedavnih zemljotresa koji su pogodili ovu južnoameričku zemlju. U poruci objavljenoj na društvenoj mreži Iks, Vučić je istakao da je sa tugom primio vesti o tragičnim događajima i izrazio spremnost Srbije da, u skladu sa svojim mogućnostima, pruži neophodnu pomoć Venecueli.

Kako je saopšteno, predsednik Vučić je naglasio da Srbija stoji uz prijateljski narod Venecuele i da je spremna da pomogne u saniranju posledica zemljotresa. U zvaničnoj izjavi, dodaje se da su ovakve prirodne nepogode trenutak solidarnosti i međusobne podrške.

“Srbija je spremna da, u skladu sa svojim mogućnostima, pruži neophodnu pomoć Venecueli”, napisao je predsednik Vučić na društvenoj mreži Iks, izražavajući saučešće porodicama stradalih i podršku svim građanima pogođenim zemljotresima.

Detalji o eventualnoj vrsti i obimu pomoći nisu precizirani, dok zvaničnici navode da će vlada Srbije pratiti razvoj situacije i u kontaktu je sa nadležnim institucijama Venecuele.

U saopštenju se podseća na dugogodišnje prijateljske odnose Srbije i Venecuele, a predsednik Vučić je poručio da će Srbija nastaviti da pruža podršku narodima pogođenim elementarnim nepogodama.

Pročitaj još

U Trendu